Krzewy rozkwitające w pełni wiosny

Czytaj dalej
Fot. pixabay.com/CC
Andrzej Gębarowski

Krzewy rozkwitające w pełni wiosny

Andrzej Gębarowski

Za miesiąc rozpocznie się pełnia kwitnienia kilku grup krzewów ozdobnych. To dzięki nim wiosna objawi się w całej swej krasie.

Dziś o krzewach, których kwitnienie kojarzy nam się z wiosną. Obecnie przekwitają już powoli oczary, zaś forsycje dopiero się zbierają do kwitnienia. Mniej więcej za miesiąc nastąpi pełnia kwitnienia kilku grup krzewów ozdobnych, które w połączeniu z kwitnącymi roślinami cebulowymi sprawią, że wiosna objawi się w całej swej krasie.

Forsycja
...to chyba najbardziej popularny krzew liściasty w Polsce. Zakwitające w kwietniu forsycje, obsypane cytrynowymi lub ciemnożółtymi kwiatami, wyznaczają umowną pełnię wiosny. Kwiaty utrzymują się mniej więcej przez dwa tygodnie; są drobne, ale ponieważ otwierają się na miesiąc przed rozwojem liści, stają się doskonale widoczne, wyróżniając się na tle szarych jeszcze trawników i brunatnych po zimie iglaków. I choć po przekwitnięciu krzew staje się mało atrakcyjny, ten krótki czas wystarczy, by forsycja zapracowała sobie na miano czołowej ozdoby naszych ogrodów. Opinia to przesadna, ugruntowana w czasach, gdy wybór krzewów ozdobnych w szkółkach był niewielki. Dlatego nie radzę sadzić jej na froncie, w tzw. przedogródku, czy w ogóle na pierwszym planie. Lepiej niech przycupnie sobie gdzieś z boku, bo w czasie, gdy jest najpiękniejsza, i tak nie będzie miała jeszcze żadnej konkurencji.

Forsycja ma stosunkowo duże wymagania, preferuje gleby żyzne, wilgotne i lekkie. Gorzej rośnie na podłożu ciężkim, gliniastym, na glebie zimnej i podmokłej. Należy ją sadzić na stanowiskach słonecznych lub lekko zacienionych. Ze względu na płytkie zakorzenienie, jest dość wrażliwa na suszę. Dlatego nie powinniśmy sadzić wokół krzewu roślin zadarniających, jak również wysiewać trawy. O wiele lepsza będzie ściółka.

Na mróz forsycja jest prawie całkowicie odporna. Na właściwym stanowisku szybko rośnie, osiągając 3 - 4 metry wzrostu i wiek 40-50 lat.

Jaśminowiec wonny
Znany z dzieciństwa jaśmin to w rzeczywistości jaśminowiec wonny, rosnący w naturze na południu Europy i na Kaukazie. Ten szeroki, silnie rosnący krzew był uprawiany już w czasach starożytnych. Młode pędy są sztywne i wyprostowane, starsze zwykle się przewieszają.

Kwiaty pojawiają się w końcu maja, zebrane po 5 - 9 w gronach. Są dość duże, białe lub kremowe, pojedyncze z żółtym środkiem i mnóstwem pręcików, o silnym i przyjemnym zapachu.
Jaśminowiec nie ma wysokich wymagań, zadowala się średnią glebą i może rosnąć w półcieniu. Jest wytrzymały na mrozy, lecz mało odporny na suszę.

Dawniej był powszechnie sadzony w ogrodach, parkach i nawet na cmentarzach, ale od kilkudziesięciu lat jest zastępowany przez jaśminowce amerykańskie i azjatyckie. Niektóre są bardziej delikatne z wyglądu, ale tylko on jeden ma tak silny zapach.

Krzewuszka
...zwana też weigelą, to gęsty krzew osiągający 2 metry wysokości, o łukowatych pędach. Jego główną ozdobą są kwiaty: trąbkowate, w kształcie dzwonków o długości około 4 cm, różowe lub czerwone. Pod koniec maja pokrywają krzew obficie, tworząc kiście.

Jest to roślina dość łatwa w uprawie, choć niekiedy wrażliwa na mrozy. Nie wymaga regularnego cięcia, ale co 2 - 3 lata dobrze jest krzew nieco poprzycinać, zaraz po przekwitnięciu. Mało wymagający co do warunków glebowych, rośnie w słońcu, ale toleruje też półcień.

Andrzej Gębarowski

Andrzej Gębarowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.