Krzysztof Kaliński, burmistrz Łowicza nagrodzony odznaką "Primus in Agendo"

Czytaj dalej
Fot. Rafał Klepczarek
Rafał Klepczarek

Krzysztof Kaliński, burmistrz Łowicza nagrodzony odznaką "Primus in Agendo"

Rafał Klepczarek

Krzysztof Kaliński, burmistrz Łowicza został nagrodzony rządową odznaką honorową "Primus in Agendo", czyli Pierwszy w Działaniu.

Włodarz Łowicza odebrał odznaczenie z rąk ministra pracy Władysława Kosiniaka-Kamysza podczas Ogólnopolskiego Kongres Karty Dużej Rodziny w Krakowie. Uroczystość odbyła się 12 października w Operze Krakowskiej.

Rządowa odznaka przyznawana jest osobom, organizacjom lub instytucjom za szczególne działania i zasługi na rzecz rynku pracy, polityki społecznej oraz rodziny.

Burmistrz Kaliński został doceniony za swoje działania na rzecz rodzin wielodzietnych. To właśnie Łowicz pod jego rządami, jako pierwszy w województwie łódzkim i czwarty w kraju uchwalił specjalna kartę zniżek dla rodzin, które wychowują co najmniej trójkę dzieci.

Od kilku lat rodziny wielodzietne w Łowiczu mają m. in. prawo do 50-procentowych zniżek przy zakupie biletów autobusowych Miejskiego Zakładu Komunikacji Miejskiej, wejściówek do kina oraz na obiekty sportowe. W mieście nad Bzurą wydano już ponad 800 kart dużych rodzin.

- Odbieram to wyróżnienie jako nagrodę dla miasta i jego mieszkańców, którzy wspierają wielodzietność - skromnie mówi Krzysztof Kaliński, który sam ma piątkę pociech.

Wielodzietni mogą korzystać także z ogólnopolskiej karty zniżek.
W programie promujacym wielodzietność w całym kraju uczestniczy już ponad tysiąc firm i instytucji, które udzielają zniżek w ponad 10 tys. miejsc. Ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny pobrało już ponad 1,25 mln osób, a wnioski złożyło 1,4 mln przedstawicieli rodzin wielodzietnych.

Przypomnijmy, że Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny przyznawana jest każdemu członkowi danej familli. Pomocą objęte są także rodziny zastępcze oraz tak zwane rodzinne domy dziecka.

Rodzice otrzymują dożywotnio dokument uprawniający do szeregu zniżek. Z kolei ich pociechy mogą z niego korzystać do osiągnięcia pełnoletności lub do 25 roku życia w przypadku młodzieży uczącej się.

Natomiast osoby niepełnosprawne otrzymają kartę na czas trwania orzeczenia o niepełnosprawności.
Dokument w każdym z przypadków jest wydawany bezpłatnie i w żaden sposób nie jest powiązany ze statusem materialnym rodziny wielodzietnej.

Rafał Klepczarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.