Ksiądz Zbigniew Skiełczyński zostanie patronem jednej z łowickich ulic

Czytaj dalej
Fot. ŁWC
Rafał Klepczarek

Ksiądz Zbigniew Skiełczyński zostanie patronem jednej z łowickich ulic

Rafał Klepczarek

Kilkaset osób podpisało się pod petycją, która wkrótce trafi do władz Łowicza w sprawie nadania jednej z miejskich ulic imienia księdza Zbigniewa Skiełczyńskiego.

Idea, aby zmarły w 2004 roku honorowy obywatel miasta, badacz lokalnej historii, wykładowca akademicki oraz lubiany duchowny, został patronem jednej z ulic narodził się na Łowickim Wehikule Czasu. Jest to działająca od blisko roku wielopokoleniowa platforma historyczna na Facebooku.

Skupia ona obecnie ok. 6 tys. osób zainteresowanych lokalną historią. Nad wszystkim czuwa siedmioro administratorów: Ewa Salomon, Karolina Wanda Rutkowska, Maciej Malangiewicz, Zdzisław Kryściak, Rafał Kolos, Jacek Rutkowski i od niedawna Łukasz Kazłowski, były burmistrz Łowicza.

- Kilka opublikowanych zdjęć księdza Skiełczyńskiego na ŁWC w dniu, w którym przypadała 76. rocznica jego urodzin wywołało inicjatywę związaną z nadaniem jego imienia jednej z ulic, które niedługo pojawią się w Łowiczu (chodzi o drogi dojazdowej do budowanego przez kolej wiaduktu - przyp. red.) - informuje Jacek Rutkowski, jeden z moderatorów ŁWC.

Obecnie przy udziale ŁWC powstaje także plenerowa wystawa "Łowicz w Niepodległej" realizowana staraniem Urzędu Miejskiego w Łowiczu, dotycząca 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Będzie można ją oglądać już na początku maja na Starym Rynku w Łowiczu.

Rafał Klepczarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.