Rafał Klepczarek

Księżackie Jadło 2015 w Łowiczu

Kurt Scheller znany jest między innymi z popularnych programów telewizyjnych Masterchief oraz Top Chef w Polsacie i TVN Fot. Archiwum Kurt Scheller znany jest między innymi z popularnych programów telewizyjnych Masterchief oraz Top Chef w Polsacie i TVN
Rafał Klepczarek

Nowy Rynek w najbliższą niedzielę (21 czerwca) znów będzie najapetyczniej pachnącym miejskim placem w Polsce. Stanie się tak za sprawą tegorocznej edycji festiwalu zdrowej żywności Księżackie Jadło. Imprezie tradycyjnie już patronuje redakcja "Dziennika Łódzkiego" i "ITS".

Aż 16 kół gospodyń wiejskich z dawnego Księstwa Łowickiego zgłosiło się do miejskiego konkursu na najlepszą księżacką zupę rybną.
- To najwięcej w historii Księżackiego Jadła - informuje Artur Michalak, szef miejskiej promocji w Łowiczu.

Konkurs zostanie rozstrzygnięty o godz. 16. Dwie godziny wcześniej na słynnym trójkątnym rynku w Łowiczu pojawi się także wielu wystawców zdrowej i smacznej żywności. Wśród nich znajdą producenci łowickich soków, dżemów, miodów oraz przetworów z mleka.

Kwadrans po godz. 16 na scenie pojawi się krytyk kulinarny Kurt Scheller. Szwajcar, znany z telewizji Polsat i TVN, zaprezentuje na żywo pokaz kulinarny.

Księżackie Jadło w Łowiczu to nie tylko zdrowa żywność i kulinarne pokazy oraz konkursy. Władze miasta jak zwykle przygotowały wiele atrakcji estradowych. Piosenkarze Ryszard Rynkowski i Rafał Brzozowski, grupa Top One oraz kabaret Neo-Nówka będą gwiazdami tegorocznej odsłony sztandarowej imprezy burmistrza Krzysztofa Kalińskiego.

Discopolowy Top One rozpocznie koncert o godz. 14. Prześmieszny kabaret Romana Żurka, Michała Gawlińskiego oraz Radosława Bieleckiego na scenie pojawi się o godz. 17.30. Z kolei występ wokalisty znanego z przebojów "Tak blisko", "Nie mam nic" czy "Na dobre masz zawsze mnie" rozpocznie się o godz. 18.45.

Blok estradowy o godz. 20 zakończy występ gwiazdy wieczoru Ryszarda Rynkowskiego, który podobnie, jak Brzozowski, po raz pierwszy zaśpiewa w Łowiczu.

PROGRAM KSIĘŻACKIEGO JADŁA 2015

14:10 – ROZPOCZĘCIE KSIĘŻACKIEGO JADŁA
14:30 – KONCERT ZESPOŁU TOP ONE
16:00 – POKAZ KULINARNY KURTA SCHELLERA
16:50 – ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU NA NAJLEPSZĄ ZUPĘ RYBNĄ
17:30 – WYSTĘP KABARETU NEO-NÓWKA
18:45 – WYSTĘP RAFAŁA BRZOZOWSKIEGO
20:00 – WYSTĘP RYSZARDA RYNKOWSKIEGO

ARTYŚCI KSIĘŻACKIEGO JADŁA 2015

Kurt Scheller (ur. 2 kwietnia 1952 w Lucernie) - szef kuchni, krytyk kulinarny, założyciel Akademii Kulinarnej. Ukończył szkołę gastronomiczną w Lucernie i tam znalazł pierwszą pracę w hotelu Luzernhof. W 1971 przeniósł się do Londynu i rozpoczął praktykę kulinarną w restauracji normandzkiej. Również tu pierwszy raz został szefem kuchni w lunchowej restauracji typu coffee-shop. W 1972 opuścił Wielką Brytanię i udał się do Hiszpanii, gdzie poznawał kuchnię śródziemnomorską. Następnie podróżował przez rok po Europie, by przyjąć posadę w hotelu Hilton w Amsterdamie. Zdobyte referencje wykorzystał do dalszego rozwoju - w 1975, w wieku zaledwie 23 lat, został executive chef w jednym z hoteli na Jamajce, gdzie otrzymał złoty medal podczas wystawy kulinarnej w Montego Bay. W 1979 przeniósł się do Ekwadoru, gdzie był szefem kuchni prezydenckiej. Od 1980 gotował dla szejków w Kuwejcie (zdobył tu kolejny złoty medal). Przez kolejne trzy lata odpoczywał w rodzinnej Szwajcarii, gdzie nie odnosił większych sukcesów, aż do kulinarnego Pucharu Świata w Luksemburgu - przewodził tam drużynie egipskiej. Został uznany Szefem Roku 1989 przez organizację kucharzy Toques Blanches (Białe Czapki). Dwukrotnie był wybierany na szefa tej organizacji. W 1989 otrzymał również zaproszenie do szefowania kuchnią hotelu Moskwa w stolicy Rosji, które przyjął. W 1991 przyjechał do Polski i objął funkcję szefa kuchni hotelu Bristol w Warszawie. W 1995 udał się do Bahrajnu, by po krótkim czasie znów związać się z Warszawą (tym razem szefostwo kuchni hotelu Sheraton)[1].
Od 2002 roku prowadzi Akademię sztuki kulinarnej sygnowaną własnym nazwiskiem. Prowadził program w telewizji Polsat Alfabet kulinarny Kurta Schellera. Scheller jest zdobywcą wielu nagród, jest jurorem w wielu kulinarnych konkursach oraz członkiem i założycielem organizacji kulinarnych, inicjator założenia Polskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni. W 2012 roku był gościem specjalnym w programie MasterChef. W 2013 roku został dyrektorem artystycznym programu kulinarnego Top Chef wyprodukowanego przez stację Polsat[2].
Był gościem specjalnym w finale drugiej edycji programu Masterchef w TVN. Pojawia się w polskiej edycji Hell's Kitchen jako ekspert udzielający porad kucharzom biorącym udział w programie.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Kurt_Scheller

TOP ONE Zespół TOP ONE został założony w 1986 roku przez czterech muzyków (Paweł Kucharski, Sylwester Raciborski, Mariusz Lubowiecki, Maciej Jamróz), którzy postanowili przenieść na polski rynek muzyczny popularną w latach 80 w całej Europie (również w Polsce) włoską odmianę muzyki dyskotekowej, nazywaną italo disco. Pierwszym przebojem grupy Top One była nagrana w 1989 roku przy udziale znanego realizatora nagrań Rafała Paczkowskiego i Polskiego Radia piosenka pt. „Ciao Italia”. Za sprawą tego utworu grupa zyskała popularność w całej Polsce[6]. Współtwórcą słów do tego utworu był Janusz Kondratowicz, z którym wówczas zespół nawiązał współpracę. Spowodowało to, że autor ten – pod pseudonimem Jan Krynicz – zadbał o warstwę tekstową na kilku albumach zespołu w całości, a na paru innych płytach można znaleźć po kilka piosenek z jego słowami. 29 lutego 1992 roku zespół wystąpił na Gali Piosenki Popularnej i Chodnikowej w Sali Kongresowej, gdzie wykonali utwory „Coraz wyżej”, „Granica” oraz „Santa Maria”. W tym samym roku, pomimo sprzeciwu części polskiego środowiska muzycznego, zespół ten wystąpił na festiwalu piosenki polskiej w Opolu wraz z kilkoma innymi wykonawcami tego nurtu muzyki. W 1995 roku grupa zaangażowana została w kampanię prezydencką Aleksandra Kwaśniewskiego. Zespół wykonywał wówczas piosenkę pt. „Ole Olek!”. Kilka lat później – w zakamuflowany sposób – zespół zamieścił przeprosiny za udział w tej kampanii. W wydanym na albumie „Ye, O!” utworze „Intro (listen from back)”, odtwarzanym od tyłu, można usłyszeć wyznanie: „Przepraszamy cię, Polsko, za to cośmy tobie uczynili. Nieświadomi, zmieniliśmy losy twoje. Nas samych nędznie okłamali, za co nawet srebrników garści nie dali”.
W kolejnych latach Top One nagrywał następne płyty, które – ze względu na ogólną zapaść na polskim rynku fonograficznym – cieszyły się umiarkowanym powodzeniem wśród fanów muzyki dyskotekowej i disco polo.
W 2005 roku po kilku latach przerwy zespół powrócił z nowymi piosenkami. W listopadzie 2007 zespół wystąpił w jednym z odcinków serialu Na Wspólnej w telewizji TVN[10]. Grupa zagrała jako zespół grający na weselu Żanety i Grzegorza[10]. W 2011 zespół rozstał się z klawiszowcem Emilem Jeleniem. Obecnie grupę tworzą: Paweł Kucharski, Dariusz Zwierzchowski i Robert Gołaszewski.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Top_One

Neo-Nówka – polski kabaret, założony w 2000 r. przez grupę wrocławskich studentów. Obecny skład kabaretu tworzą Roman Żurek (założyciel i autor tekstów), Michał Gawliński (od 2001) i Radosław Bielecki (od 2008).Przez pierwsze kilka miesięcy działalności funkcjonował pod nazwą To-Niemy. Kabaret porusza głównie tematy społeczne i polityczne. Od 2011 roku ambasador Fundacji "Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci".

Rafał Brzozowski (ur. 8 czerwca 1981 w Warszawie – polski piosenkarz i były zapaśnik. W wieku 10 lat zaczął grać na pianinie i gitarze. Podczas studiów na Akademii Wychowania Fizycznego zdobył wykształcenie nauczyciela wychowania fizycznego. Zdobył brązowy medal Akademickich Mistrzostw Polski w zapasach. Brał udział w meczach Reprezentacji Artystów Polskich.
Jego kariera muzyczna rozpoczęła się od udziału w telewizyjnym programie Szansa na sukces w 2002 roku, w którym zdobył wyróżnienie. Wcześniej występował wraz z Marcinem Kiljanem w zespole K. Martin.
W 2003 roku został członkiem reaktywowanej grupy muzycznej Emigranci. Był też członkiem zespołu Mono. Jesienią 2011 roku wziął udział w programie The Voice of Poland, w którym był w grupie Andrzeja Piasecznego. Odpadł tuż przed finałem.
W 2011 wydał dwa single: „Nie mam nic” oraz „Na dobre masz zawsze mnie”. Ten ostatni jest piosenką końcową serialu Na dobre i na złe. W 2012 roku wydał kolejny singel, „Tak blisko”. 20 lipca 2012 podczas gali Eska Music Awards 2012 otrzymał nagrodę za piosenkę „Tak blisko” w kategorii Hit lata, który wybrali widzowie za pośrednictwem SMS-ów. Jego singel zajął drugą pozycję na liście przebojów AirPlay. 4 sierpnia wokalista zdobył Srebrny Samowar na Festiwalu Piosenki Rosyjskiej za utwór „Pozowi mienia ticho po imieni”. Jego debiutancki album studyjny Tak blisko ukazał się 7 sierpnia 2012. 7 lipca 2013 wokalista wystąpił na koncercie Lato ZET i Dwójki w Kołobrzegu, zdobywając podczas jego trwania nagrodę za najlepszy występ.
Od 7 marca do 11 kwietnia 2014 brał udział w programie Dancing with the Stars. Taniec z gwiazdami. Zajął 7 miejsce. Jego partnerką taneczną była Izabela Janachowska. 30 września piosenkarz wydał swój drugi album Mój czas. 25 listopada ukazał się świąteczny album Brzozowskiego zatytułowany Na święta.
Ryszard Rynkowski (ur. 9 października 1951 w Elblągu) – polski piosenkarz, kompozytor, pianista i aktor. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Orderem Uśmiechu.

W dzieciństwie uczył się gry na fortepianie w podstawowej szkole muzycznej. Potem muzykował w amatorskich zespołach Elbląga. W latach 1967–1970 uczył się w I Liceum Ogólnokształcącym w Elblągu, gdzie prowadził kabaret "Tak To Bywa". Z kabaretem tym w 1968 roku na Przeglądzie Zespołów Szkolnych Polski Północnej zajął 2 miejsce. Muzycznie zadebiutował z grupą El w 1972 roku na V Festiwalu Kultury Studenckiej w Olsztynie. W 1973 roku przeniósł się do Warszawy. Od tego też roku współpracował m.in. z Operetką Warszawską i Teatrem na Targówku.
W latach 1977–1978 był pianistą Grupy Bluesowej Gramine, w tym samym czasie napisał muzykę do spektaklu "Rapsod Polski" który został wystawiony w Pruszkowie k. Warszawy przez grupę teatralną pod kierunkiem Bolesława Jastrzębskiego z akompaniamentem zespołu VIP, następnie pracował w zespole Victoria Singers, który w 1979 zmienił nazwę na Vox. Twórca wielu utworów tego zespołu, m.in.: Masz w oczach dwa nieba (III nagroda na KFPP Opole '79), Bananowy song (nagrodzony Brązową Lirą na festiwalu w Bratysławie w 1980 roku), Szczęśliwej drogi, już czas.

W 1987 roku rozpoczął karierę solową. Wielokrotny laureat Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, który wygrał w latach 1979, 1989, 1990 oraz 1994. W 1993 wystąpił w roli tytułowej musicalu Pan Twardowski. W 2001 r. został nagrodzony Fryderykiem jako wokalista roku. W 2002 radni Elbląga przyznali mu honorowe obywatelstwo miasta Elbląga.
20 stycznia 2010 za wybitne osiągnięcia w pracy artystycznej i twórczej został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W 2011 roku Rynkowski wziął udział w nagraniu utworu "Mazurski cud" powstałego w ramach akcji "Mazury Cud Natury", promującego region Mazur[7]. Autor kompozycji Krzysztof "Dżawor" Jaworski znany z występów w grupie Harlem zaprosił do nagrań także innych artystów związanych z regionem w tym: Janusza Panasewicza z Lady Pank, Krzysztofa Daukszewicza, Piotra "Petera" Wiwczarka z Vader oraz Pawła "Draka" Grzegorczyka z zespołu Hunter. Ryszard Rynkowski wystąpił w widowisku 16.12.1981 wyreżyserowanym przez Łukasza Kobielę, które odbyło się w 30. rocznicę pacyfikacji kopalni "Wujek" w Katowicach.

Rafał Klepczarek

Rafał Klepczarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.