Kto będzie dyrektorem Zespołu Opieki Zdrowotnej w Łowiczu

Czytaj dalej
Fot. Rafał Klepczarek
Rafał Klepczarek

Kto będzie dyrektorem Zespołu Opieki Zdrowotnej w Łowiczu

Rafał Klepczarek

Jacek Kaniewski, dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Łowiczu, zastanawia się nad swoją przyszłością w powiatowym szpitalu. W połowie czerwca tego roku kończy się jego sześcioletni kontrakt i władze powiatu będą zobligowane prawem do ogłoszenia konkursu na to stanowisko.

Jacek Kaniewski w łowickim szpitalu pojawił się w 2013 roku za rządów starosty Krzysztofa Figata (PSL). Skierniewiczanin zastąpił na nim Michała Tracza z Głowna. Obecnie Jacek Kaniewski jest jednym z kandydatów na dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Skierniewicach. O tym, czy komisja konkursowa wybierze go na to stanowisko przekonamy się do 29 marca.

Dyrektor Kaniewski nie kryje, że rozważa także ubieganie się o reelekcję w łowickim szpitalu.

W Starostwie Powiatowym w Łowiczu rządzi koalicja PiS-Kukiz’15 i to ten drugi koalicjant rozdaje karty przy obsadzaniu stanowiska dyrektora ZOZ. Dygresja ta jest o tyle istotna, że z listy ugrupowania Pawła Kukiza do rady powiatu jesienią startował Andrzej Grabowski, ordynator oddziału neonatologicznego łowickiej szpitala.

Pod koniec 2012 roku znany w mieście pediatra został odwołany z funkcji dyrektora ZOZ przez Zarząd Powiatu Łowickiego. Stało się tak po tym, jak Andrzejem Grabowskim zainteresowało się Centralne Biuro Antykorupcyjne. CBA badało, czy lekarz naruszył ustawę antykorupcyjną nie zaprzestając prowadzenia działalności gospodarczej po wybraniu na dyrektora szpitala.

Zarząd Powiatu Łowickiego analizował tę sprawę na własną rękę i pięć lat temu uznał, że faktycznie doszło do naruszenia prawa. Funkcjonariusze CBA wystąpili do władz powiatu łowickiego o udostępnienie oświadczenia majątkowego ówczesnego szefa ZOZ w Łowiczu. Ustawa o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne mówi, że kierownicy jednostek organizacyjnych powiatu nie mogą jej prowadzić w czasie zasiadania na kierowniczym stanowisku. Natomiast ustawa o samorządzie powiatowym nakłada na nich obowiązek corocznego składania oświadczeń majątkowych.

Andrzej Grabowski tłumaczył wtedy, że według wyroku Sądu Najwyższego z 2006 roku dyrektor szpitala zwolniony jest ze składania oświadczeń majątkowych. Znany w mieście pediatra uznał, że skoro nie dotyczy go składanie tego typu deklaracji, to nie podlega także ograniczeniom ustawowym w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Ordynator neonatologii nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji, czy będzie starał się ponownie o dyrektorską funkcję. Gdyby na to się zdecydował, to w powiecie, którym rządzi zarząd w składzie starosta Marcin Kosiorek (PiS), wicestarosta Piotr Malczyk oraz członek Janusz Michalak (obaj z Kukiz’15) miałby w kieszeni prawie pewną wygraną.

Rafał Klepczarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.