Które skierniewickie gimnazja uczą najskuteczniej?

Czytaj dalej
Fot. Archiwum
Marta Denisiuk

Które skierniewickie gimnazja uczą najskuteczniej?

Marta Denisiuk

Instytut Badań Edukacyjnych podał dane dotyczące skuteczności nauczania w gimnazjach. Wśród placówek prym wiedzie Klasyk oraz Gimnazjum Integracyjne.

Dwa skierniewickie gimnazja to podwójne szkoły sukcesu. Jednak również dwie z miejskich placówek to szkoły wymagające pomocy. Jedna z nich wymaga jej podwójnie. Dlaczego?

Specjaliści z Instytutu Badań Edukacyjnych co roku wyliczają dla szkół Edukacyjną Wartość Dodaną (EWD).

W przypadku gimnazjów to porównanie przyrostu wiedzy na podstawie wyników uczniów przyjętych po sprawdzianie szóstoklasistów w podstawówce i pożegnanych po egzaminie gimnazjalnym. Według IBE dzięki takim szacunkom można sprawiedliwie ocenić trud nauczycieli, bo inaczej pracuje się z "orłami", a inaczej ze słabeuszami. Badacze podlegli MEN opublikowali wyliczenia oparte o dane z testów gimnazjalnych z kwietnia 2015 r.

Pierwsza kolumna liczb to dane dotyczące przedmiotów humanistycznych (czyli historii i wiedzy o społeczeństwie oraz języka polskiego), druga kolumna odnosi się do przedmiotów ścisłych (matematyki oraz biologii, chemii, fizyki i geografii). W trzeciej kolumnie podsumowaliśmy dane z dwóch poprzednich. Ważna właściwość EWD to możliwość określenia, czy gimnazjum jest szkołą sukcesu, wspierającą, niewykorzystanych szans lub potrzebującą pomocy.

Szkoła sukcesu zwykle przyjmuje dobrych kandydatów, a uczeń ma przyrost wiedzy i wynik egzaminu gimnazjalnego lepszy niż zapewnia to przeciętne gimnazjum w kraju. W gimnazjum wspierającym wynik egzaminu końcowego wypada słabiej niż przeciętna, ale uczniowie i tak poprawili się w stosunku do sprawdzianu szóstoklasistów. "Minusowe" EWD mają szkoły niewykorzystanych szans (z dobrymi wynikami, ale potencjał przyjmowanych wskazuje, że powinny być jeszcze lepsze) i wymagające pomocy (słabi kandydaci, którym gimnazjum nie potrafi pomóc).

Podpytaliśmy dyrektorów wybranych placówek, czym tłumaczą sukces bądź niewykorzystane szanse edukacyjne swoich uczniów i nauczycieli. Oprócz gimnazjum klasycznego podwójną szkołą sukcesu jest gimnazjum w Zespole Szkół Integracyjnych.

-Ten wynik to ciężka i mozolna praca uczniów i nauczycieli, a że mamy fantastycznych uczniów... - uśmiecha się Mariola Oporska, dyrektor ZSI. -Prowadzimy dodatkowe zajęcia, analizujemy z nauczycielami wyniki egzaminów, podchodzimy do uczniów indywidualnie i myślimy co zrobić, by móc te wyniki jeszcze poprawić. Nie spoczywamy na laurach.

Pełen optymizmu jest też Darosław Sadowski, dyrektor Gimnazjum nr 4 na Rawce, gdzie wskaźnik EDW w mieście jest najniższy.

Mimo to szkoła poprawiła swój wynik.

-Widzimy już pewne postępy. Nauczyciele w ramach godzin karcianych prowadzą zajęcia z przedmiotów, które występują na egzaminie - mówi. Dyrektor zaznacza też, że wypracowanie wyników nie jest kwestią jednego roku. -Potrzeba trochę czasu, ale jestem optymistą w tym temacie - mówi.

Nieco gorsze wyniki niż w roku ubiegłym ma Gimnazjum nr 3.

-Działamy tak samo, mamy wiele zajęć pozalekcyjnych - mówi Roman Czyżewski, dyrektor Gimnazjum nr 3. -Wszystko zależy od rocznika jaki do nas trafi, i z jakimi wynikami przychodzą do nas szóstoklasiści. Gdyby EWD rozbić na klasy, to w wielu z nich wyniki są lepsze - wyjaśnia.

Marta Denisiuk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.

[ zamknij ]
pomoc
poprzednie nastepne
zamknij