Natalia Zwolińska

Ktoś wyrzucił malutką sukę ze szczeniakami... jak śmieci

Ktoś wyrzucił malutką sukę ze szczeniakami... jak śmieci Fot. Psiakowo
Natalia Zwolińska

Problem bezdomności zwierząt zwiększa się w okresie letnim. Do schronisk w całej Polsce trafiają w tym okresie głównie koty i psy. Zwierzęta są w bardzo różnym wieku i kondycji fizycznej. Do bardzo dramatycznej sytuacji doszło we wtorek, 17 sierpnia, w powiecie skierniewickim. Ktoś wyrzucił malutką suczkę z trzema świeżo urodzonymi szczeniakami. Mieszkańcy wsi postawili na nogi wszystkie służby, żeby zwierzętom nie stała się krzywda.

Mała wieś w gminie Nowy Kawęczyn, w której mieszka może 50 osób, w tym 10 dzieci. Co roku w tym właśnie miejscu wyrzucanych jest kilka - kilkanaście psów.
– Co roku ludzie przywożą tu niechciane psy. Co chwila pojawia się jakiś nowy pies czy suka. Jednak tym razem to już była przesada. Ktoś wyrzucił na pobocze małą suczkę z trzema szczeniakami – mówi mieszkanka wsi.
Podrzutki odkryły dzieci, które szły do kolegów. Suczka leża tuż przy drodze. Wystraszona, trzęsąca się i z uczepionymi do niej szczeniakami. Dzieci szybko zaalarmowały kolegów i rodziców. Powstało pytanie: co zrobić w takiej sytuacji. Było już po godzinie 18, urząd gminy nieczynny, a nikt nie mógł zabezpieczyć zwierząt.
– Zadzwoniliśmy na numer alarmowy, jednak pani nie była w stanie nam pomóc. Jedyne co zrobiła, to podała numer do dyżurnego skierniewickiej policji. Zadzwoniliśmy i to właśnie tam uzyskaliśmy pomoc. I to niemal błyskawicznie – mówią mieszkańcy wsi.
Okazało się, że gminę Nowy Kawęczyn obsługuje schronisko w Łowiczu – Psiakowo. Właściciele schroniska skontaktowali się z osobami zgłaszającymi, poinstruowali w jaki sposób mają postępować i zapewnili, że przyjadą po pieski.
– Mieliśmy pilnować psów, żeby nigdzie nie odeszły. Suczka mogła być w szoku i mogła porzucić szczeniaki. Okazało się, że jest bardzo łagodna i pozwalała nam wszystko przy sobie robić. Przenieśliśmy ją w bezpieczne miejsce. Dzieciaki głaskały zarówno matkę, jak i szczeniaki – mówi mieszkanka wsi.
Dzieci pilnowały psów niemal do godziny 21. W tym czasie suczka zdążyła podbić serca dzieci. W pewnym momencie weszła na kolana jednego z chłopców. Widać było, że nie jest to dziki pies, a taki który żył blisko ludzi. Ufna, wystraszona i potrzebująca opieki suka trafiła w bardzo dobre ręce. Właściciele Psiakowa również bardzo ją polubili.
– Suczka powinna szybko znaleźć nowy dom. Ma bardzo łagodny i ufny charakter. Widać, że lgnie do ludzi. Szczeniaki też powinny szybko trafić do nowych domów, bo będą małymi psami – mówi Jolanta Wojciechowska, która odbierała psy.
W takim wypadku dużą rolę odgrywa czas. Psy szybko trafiły do schroniska, gdzie mają kontakt z ludźmi. Za kilka tygodni szczeniaki były by już samodzielne i istnieje ryzyko, że były by dzikie. Takie psy znacznie trudniej jest odłowić. Później trzeba je oswajać i dopiero wtedy można szukać im nowych domów.
– Obsługujemy głównie gminy wiejskie w województwie łódzkim. Mamy też Aleksandrów Łódzki. Pracujemy całą dobę, bo ludzie psy zazwyczaj podrzucają wieczorami. Tak, żeby nie rzucali się w oczy – mówi Jolanta Wojciechowska ze schroniska Psiakowo.
Do Psiakowa, w okresie letnim, najwięcej trafia szczeniąt i kociąt. Wciąż problemem jest sterylizacja zwierząt oraz ich czipowanie. Okazuje się, że jednak coraz więcej osób decyduje się na zaczipowanie zwierząt.
– To jedna z najlepszych metod na odnalezienie zaginionych zwierząt. Mieliśmy taką sytuację w naszym schronisku. Właściciele odnaleźli swojego pupila po 2 latach. Pies najprawdopodobniej, w tym czasie, znajdował się u kogoś innego, kto nie sprawdził czipa. Kiedy trafił do nas, skontaktowaliśmy się z pierwszymi właścicielami. Radość ludzi i zwierzęcia wzruszała. Dla takich chwil warto pracować – mówi Jolanta Wojciechowska.
Suczka, nazwana przez dzieci Tofifi, po odkarmieniu szczeniaków zostanie wysterylizowana i zaczną się poszukiwania domu dla niej. Jej szczeniaki, trzy psy, będą mogły trafić do nowych domów, kiedy zaczną być samodzielne.

Natalia Zwolińska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.