Łukasz Saptura

Kultura. Zdarzenia z Bolimowa na dużym ekranie

Kultura. Zdarzenia z Bolimowa na dużym ekranie Fot. Internet
Łukasz Saptura

Pandemia koronawirusa spowodowała, że premiera fabularyzowanego filmu dokumentalnego „Obłoki Śmierci #- Bolimów 1915” w reżyserii Ireneusza Skruczaja została kilkakrotnie odkładana. Produkcja opowiada o pierwszym użyciu gazów bojowych w czasie I wojny światowej, a w kinach pojawi się 5 listopada.

- Byłem szczęśliwy, kiedy zdobyliśmy jednego z najbardziej prestiżowych dystrybutorów filmowych w Polsce. Zbudowaliśmy cały plan dystybucyjno-promocyjny i kiedy wszystko było dopięte już na ostatni guzik, wybuchła pandemia, która mocno dało nam w kość i zatrzymała wszystko co wcześniej ustaliliśmy i zbudowaliśmy. Czas pandemii osłodziły nam festiwale polskie i międzynarodowe z których przywieźliśmy komplet nagród - mówi reżyser filmu Ireneusz Skruczaj.

Produkcja filmowa, pochodząca z Bolimowa, zdobyła nagrodę dla najlepszego filmu dokumentalnego na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cardiff (Wielka Brytania), Nagrodę Publiczności 30. Festiwalu Mediów „Człowiek w Zagrożeniu” w Łodzi oraz Nagrodę Specjalną Jury dla Filmu Dokumentalnego na chicagowskim 32. Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce. W przypadku ostatniego z wymienionych laurów jury swoją decyzję podkreślało innowacyjnym podejściem do ważnego tematu i wykorzystanie atrakcyjnych wizualnie środków ekspresji. I taki właśnie jest film „Obłoki śmierci - Bolimów 1915”.

- Teraz mogę powiedzieć: „Nareszcie!” Premiera „Obłoków Śmierci - Bolimów 1915” zbliża się wielkimi krokami. Bardzo się cieszę na to wydarzenie! Wraz z naszym dystrybutorem chcemy dotrzeć do jak najszerszego grona widzów, zaczynając od lokalnych kin w Łódzkim i Mazowieckim, kończąc na kinach w całej Polsce. Warto zaznaczyć, że dystrybucja filmu obejmuje tylko kina studyjne - mówi Ireneusz Skruczaj, który zapowiada, że film z pewnością pojawi się w kinach naszego regionu - Skierniewicach, Łowiczu oraz Rawie Mazowieckiej.

Między inny dlatego, że opowiada o lokalnej historii, choć przesłanie dokumentu jest uniwersalne. „Obłoki śmierci - Bolimów 1915” ukazuje historię niemieckich ataków z użyciem gazów bojowych w dorzeczu Rawki i Bzury w czasie I wojny światowej. Na film składają się materiały archiwalne, wypowiedzi naocznych świadków zarejestrowane przez skierniewickiego poetę Wiesława Sokołowskiego oraz fabularyzowanych rekonstrukcji.

Łukasz Saptura

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.