Łatwiej nam będzie wziąć ślub w USC

Czytaj dalej
Fot. CC
Małgorzata Wąsacz

Łatwiej nam będzie wziąć ślub w USC

Małgorzata Wąsacz

Od 1 marca "TAK" powiemy w dowolnym urzędzie w kraju. Nie będziemy już musieli składać odpisów dokumentów.

Już wkrótce wystarczy tylko jedna wizyta w urzędzie i zamiast o formalnościach związanych ze ślubem, będzie można zacząć myśleć o sukience, garniturze, fotografie czy zespole na wesele.

Zaoszczędzimy czas i pieniądze
1. Te korzystne dla nas zmiany wynikają z faktu, że od 1 marca br. wszystkie urzędy stanu cywilnego w kraju będą prowadziły rejestrację stanu cywilnego w postaci elektronicznej.

2. Tak więc będziemy mogli złożyć wniosek i otrzymać odpis dokumentu w dowolnym USC - niekoniecznie w tym, który znajduje się w naszym miejscu zamieszkania.

Ważne! Ponadto, jeśli będziemy chcieli mieć odpis aktu w postaci elektronicznej, kierownik urzędu stanu cywilnego potrzebny dokument prześle nam drogą elektroniczną. Tak więc nie będziemy musieli się osobiście fatygować w tej sprawie do urzędu.

3. Dzięki takiemu właśnie "odmiejscowieniu" będziemy mogli w dowolnym USC:

4. W związku z tym, że wszyscy kierownicy USC będą mieć dostęp do elektronicznego rejestru stanu cywilnego, nie będziemy już musieli przedkładać w urzędzie odpisów aktów niezbędnych do zawarcia związku małżeńskiego. A to oznacza, że zaoszczędzimy sporo pieniędzy - nie będziemy musieli płacić za wydanie takich odpisów.

Warto wiedzieć: MSW szacuje, że do nowego elektronicznego rejestru stanu cywilnego zostanie przeniesionych około 38 mln dokumentów, które dziś istnieją w formie papierowej.

Ślub będzie też możliwy poza urzędem
Obecnie małżeństwo można zawrzeć w innym miejscu niż z urzędzie stanu cywilnego jedynie w uzasadnionych przypadkach, na przykład gdy jedno z przyszłych małżonków przebywa w szpitalu lub w zakładzie karnym. W takiej sytuacji strony nie ponoszą dodatkowych kosztów poza opłatą skarbową za sporządzenie aktu małżeństwa.

Zapamiętaj: od marca łatwiej będzie zmienić stan cywilny poza USC. - Nowa ustawa prawo o aktach stanu cywilnego przewiduje możliwość zawarcia związku małżeńskiego poza urzędem, jednak w miejscu gwarantującym zachowanie powagi i doniosłości ceremonii oraz bezpieczeństwa wszystkich uczestników. Za zorganizowanie takiej uroczystości przyszli małżonkowie będą musieli zapłacić tysiąc złotych - mówi Małgorzata Woźniak, rzeczniczka Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Dozwolone będą zatem, na przykład, śluby w plenerze lub w murach zabytkowego zamku. Możemy jednak zapomnieć o tym, że pobierzemy się podczas lotu balonem lub na motorówce.

Ważne!
Zanim urzędnik wyda zgodę na ślub poza USC, będzie musiał najpierw ocenić, czy miejsce ślubu jest bezpieczne dla pary młodej i gości zaproszonych na uroczystość. Poza tym wybrane przez narzeczonych miejsce będzie musiało znajdować się w tej samej gminie, w której jest urząd stanu cywilnego.

I jeszcze jeden obowiązek spoczywający na przyszłych małżonkach: będą musieli pokryć wszelkie niestandardowe koszty związane ze zorganizowaniem uroczystości, na przykład zapłacić za dojazd urzędnika na miejsce ceremonii. Będą też mu musieli wypłacić mu wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych bo ślub zapewne będzie odbywał się już poza godzinami pracy urzędnika.

Takie jest prawo
10 października 2014 roku Sejm uchwalił ustawę Prawo o aktach stanu cywilnego. Miała ona wejść w życie 1 stycznia 2015 roku. Niemniej Rada Ministrów przesunęła ten termin na 1 marca 2015 roku.

Małgorzata Wąsacz

Małgorzata Wąsacz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.