Licealiści biorą udział w "kosmicznym" konkursie

Czytaj dalej
Redakcja

Licealiści biorą udział w "kosmicznym" konkursie

Redakcja

Trwa czwarta edycja konkursu CanSat, organizowanego przez Biuro Edukacji Kosmicznej ESERO-Polska. Jednym z 25 zespołów z całej Polski, zakwalifikowanych do konkursu jest drużyna z Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Prusa w Skierniewicach w składzie: Bartłomiej Jacak, Krzysztof Zbudniewek, Bartłomiej Krawczyk, Mateusz Kwiatkowski, wszyscy z klas o profilu matematyczno-fizycznym.

CanSat to międzynarodowy konkurs, który zachęca uczniów do samodzielnego konstruowania minisatelitów i prowadzenia za ich pomocą badań naukowych. Daje im to szansę zaangażowania się w prawdziwy projekt inżynierski, już na etapie szkoły średniej.

Typowy CanSat to minisatelita mieszczący się w pojemniku wielkości puszki po napoju. Jego zadaniem jest przeprowadzenie badań i eksperymentów: najpierw podczas lotu rakietą, na wysokość kilku kilometrów, a następnie w trakcie opadania na spadochronie.

Każdy satelita ma za zadanie wykonać dwie misje. Misja podstawowa jest z góry narzucona przez organizatorów. Urządzenie ma za zadanie badać temperaturę i ciśnienie atmosferyczne oraz przekazywać dane z czujników do stacji naziemnej, co sekundę. Misję dodatkową każdy zespół wybiera samodzielnie. Zespół ze Skierniewic zdecydował się na wykonywanie zdjęć podczas spadania w stałych odstępach czasu. Następnie przy użyciu algorytmów sztucznej inteligencji, na zdjęciach wykrywane będą różne powierzchnie (trawy, drzewa, budynki, ulice itp.). Uzyskane wyniki zostaną zaprezentowane na czytelnych wykresach.

Zdolni i ambitni zapaleńcy ze Skierniewic zaprojektowali mini satelitę oraz spadochron umożliwiający jej powolne opadanie. Obudowa urządzenia została wydrukowana na drukarce 3D. Puszka zawiera zasilanie, moduł komunikacji oraz komputer pokładowy. Wszystkie elementy zostały samodzielnie wykonane, połączone i wielokrotnie sprawdzone.

Skonstruowane urządzenie przeszło już wiele testów. Puszkę ze spadochronem chłopcy spuszczali z wyższych budynków, a także wynosili ją na większą wysokość za pomocą drona. Dzięki próbom, wprowadzali zmiany tak, aby jak najlepiej zrealizować misję projektową. Aktualna wersja satelity zawiera już drugi wariant wersji obudowy i trzeci wersji czaszy spadochronu. Obecnie wypracowany model CanSat’a jest przygotowywany do kolejnego etapu konkursu. Z 25 drużyn zostanie wybranych 10. Po kolejnym etapie pozostaną tylko 2 drużyny, które będą reprezentowały Polskę na arenie międzynarodowej.

Zespołowi ze Skierniewic życzymy powodzenia i zakwalifikowania się do reprezentacji Polski.

Uczestnicy projektu

Krzysztof Zbudniewek

Odpowiedzialny za całe oprogramowanie, od stacji naziemnej po oprogramowanie sprzętowe dla samego ładunku. Ma wiele lat doświadczenia w tworzeniu i współtworzeniu wielu projektów z dziedziny oprogramowania. Używa głównie JavaScript, Ruby, Swift i ostatnio Rust. Uczeń trzeciej klasy o profilu matematyczno-fizycznym Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Prusa w Skierniewicach.

Bartłomiej Jacak

Odpowiada za projekt elektryczny i mechaniczny, w tym wnętrze ładunku i integrację z systemem odzyskiwania. Ma wieloletnie doświadczenie w tworzeniu oprogramowania, głównie w technologiach internetowych takich jak JavaScript. Jest zaznajomiony z projektowaniem obwodów elektrycznych i programowaniem AVR mikrokontrolerów. Uczeń trzeciej klasy o profilu matematyczno-fizycznym Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Prusa w Skierniewicach.

Bartłomiej Krawczyk

Koncentruje się na rozwijaniu dynamicznego modelu spadochronu używanego w systemie odzyskowym. Jego główne zainteresowania to matematyka i fizyka, jest laureatem i finalistą wielu konkursów matematycznych. Ma doświadczenie w programowaniu, głównie JavaScript i C ++. Uczeń drugiej klasy o profilu matematyczno-fizycznym Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Prusa w Skierniewicach.

Mateusz Kwiatkowski

Zaangażowany w tworzenie oprogramowania układowego dla ładunku. Jego główne zainteresowania to matematyka i informatyka. Ma doświadczenie w C ++, C # i technologiach sieciowych. Dobrze zna system kontroli wersji o nazwie Git i usługę GitHub. Bierze udział w konkursach z matematyki i informatyki. Uczeń pierwszej klasy o profilu matematyczno-fizycznym Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Prusa w Skierniewicach.

Redakcja

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.