Liczą na dobry zawód, który da im pracę

Czytaj dalej
Fot. Roman Bednarek
Roman Bednarek

Liczą na dobry zawód, który da im pracę

Roman Bednarek

Trzy grupy młodych ludzi po 15 osób oraz po jednej grupie w Rawie Mazowieckiej, Łowiczu i Kutnie uczestniczą w projekcie unijnym "Równi na rynku pracy", realizowanym przez Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP.

Projekt jest przeznaczony dla młodzieży w wieku 18-24 lata, która nie ma żadnych kwalifikacji lub posiada takie, które nie są dostosowane do rynku pracy, nie dysponuje żadnym doświadczeniem zawodowym, nie uczy się i nie pracuje. W ramach projektu młodzi ludzie korzystają z między innymi z kursu prawa jazdy kat. B, języka angielskiego oraz kurs komputerowy ECDL. Najważniejsze są jednak kursy zawodowe, umożliwiające pozyskanie poszukiwanych na rynku pracy kwalifikacji.

– Część osób odbywa kurs spawania, inni wybrali kurs operatora koparko-ładowarki, czy magazyniera z uprawnieniami na wózki widłowe, cieszący się przede wszystkim zainteresowaniem dziewcząt – mówi Adam Stanecki, koordynator projektu. – Część dziewcząt wybrała kurs opiekunki dziecięcej. Każdy uczestnik projektu otrzymuje wyżywienie oraz zwrot kosztów dojazdu – dodaje.

Po ukończeniu kursów zawodowych ich absolwenci mają zapewnione półroczne płatne staże w zakładach pracy. W tym okresie będą otrzymywać wynagrodzenie w wysokości 990 zł netto. – Najlepsi mogą spodziewać się zatrudnienia po ukończeniu stażu – podkreśla Adam Stanecki. – Przewidziane są także nagrody w wysokości 4 tys. zł dla pracodawców, którzy zdecydują się zatrudnić uczestnika projektu. Zatrudnienie jednak nie może trwać krócej niż 6 miesięcy za minimalną płacę.

Uczestnikiem projektu jest między innymi Michał Białek, trębacz z Samorządowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Skierniewicach. Ukończył technikum logistyczne w Godzianowie. Dotychczas zdarzały mu się dorywcze prace – pracował między innymi „na zmywaku” w Anglii. Uczestnicząc w projekcie uczy się na operatora koparko-ładowarki.

– Myślę o studiach muzycznych, ale chciałbym również zapewnić sobie jakiś fach, dzięki któremu będę czuł się bezpieczniej – tłumaczy.

Tego samego zawodu uczy się Michał Brogowski, absolwent gimnazjum. Do tej pory również wykonywał prace dorywcze – układał kostkę brukową, pracował w przetwórni owoców. Do udziału w projekcie namówił go kolega. Zdecydował się, gdy okazało się, że można zdobyć zawód operatora koparko-ładowarki.

Z tym zawodem wiąże swoją przyszłość – mówi. – Wiem że mam smykałkę do tego, bo pracowałem już na różnym sprzęcie i dobrze mi szło. Jestem pewien, że będę się dobrze czuł wykonując ten zawód. Zwłaszcza że będzie to praca w terenie, w różnych miejscach, co mi bardzo odpowiada.

Roman Bednarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.