Likwidacja najstarszej skierniewickiej uczelni

Czytaj dalej
Fot. Marta Denisiuk
Magdalena Grajnert

Likwidacja najstarszej skierniewickiej uczelni

Magdalena Grajnert

Władze Wyższej Szkoły Ekonomiczno-Humanistycznej podjęły decyzję o jej likwidacji. Po 21 latach WSEH przestaje istnieć.

Wyższa Szkoła Ekonomiczno-Humanistyczna w Skierniewicach nie prowadzi naboru na nowy rok akademicki. Po 21 latach funkcjonowania uczelnia podjęła decyzję o likwidacji.

- Rzeczywiście, będziemy stopniowo wygaszać uczelnię - przyznaje Mariusz Marasek, prorektor WSEH. - Od wielu lat na uczelnie trafia młodzież z roczników niżu demograficznego, a wiele osób pragnących zdobyć wykształcenie wyższe po dłuższej przerwie w kształceniu, już to zrobiła. Przy niewielkim naborze kandydatów i braku dotacji, otrzymywanych tylko przez uczelnie publiczne, co roku musimy sporo dopłacać do funkcjonowania i kształcenia studentów.

Decyzja nie zapadła nagle, temat po raz pierwszy pojawił się około 3 lat wcześniej. Uczelnia planowała uruchomienie nowego kierunku, ale nawet te dotychczas oblegane cieszyły się coraz mniejszym powodzeniem.

Trudności rosły. WSEH dokładała do mniej popularnych kierunków z tych bardziej dochodowych, a także ze sprzedaży składników majątku.

- Podejmowanie decyzji w firmie, której budżet się nie dopina, jest bardzo trudne i wiąże się z dużym ryzykiem, że pozostaną jakieś niezaspokojone roszczenia - wyjaśnia Mariusz Marasek. - Nic nie wskazuje na to, aby sytuacja demograficzna uległa jakieś radykalnej poprawie wcześniej niż za kilkanaście do 20 lat.

Studenci nie mają powodów do obaw. Wszyscy zgodnie z umową, jaką zawarli z WSEH, dokończą studia.

- Część studentów już przeszła do innych uczelni, a studenci z kierunku ogrodnictwo, kończący studia w najbliższym roku akademickim, dokończą kształcenie na naszej uczelni - dodaje Marasek. Prorektor przyznaje, że decyzja o likwidacji jest bolesna także dla założycieli i władz tej placówki, powołanej i prowadzonej z sukcesem przez 21 lat.

- Nasza misja dobiega końca - kwituje Mariusz Marasek.

Majątek uczelni zostanie sprzedany, a meble, sprzęt dydaktyczny - rzutniki i inne pomoce dydaktyczne - za niewielką opłatą zasilą okoliczne szkoły i instytucje społeczne, w których będą wykorzystywane głównie przez uczącą się młodzież.

Magdalena Grajnert

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.