Drodzy Państwo, Zgodnie z obietnicą odsyłam moje wrażenia po lekturze tekstów.
Zgodnie z obietnicą odsyłam moje wrażenia po lekturze tekstów.
Szukałam głównie sprawnie opowiedzianej historii, która ma jakąś dynamikę i puentę, nie zwracając przesadnie uwagi na styl i zupełnie pomijając błędy ortograficzne, interpunkcyjne i przedziwne style zapisu. Uderzyło mnie, jak bardzo przewidywalna jest większość tych tekstów – ich autorzy składali fabuły z gotowych elementów popkultury, niespecjalnie starając się nadać im nowy sens i kontekst i to bardzo wyraźnie pokazuje, jak formatowana jest nasza wyobraźnia. Sporo tekstów jest zaledwie wstępem, nie ma wyraźnego zakończenia albo zakończenie bardzo schematyczne (w stylu “Obudziłem się zlany potem w swoim łóżku”). Oceniałam te prace tak, jak oceniałabym teksty nadesłane do wydawnictwa.
Kategoria I. Najbardziej podobają mi się: "Przestrzeń” (z powodu bohatera, bo bohaterów jest w tych tekstach bardzo mało), “Tryton”, który wydaje mi się nieźle napisany, i “Niedźwiedź”, który ma bardzo standardowe zakończenie, ale kraina przeszłości jest ładną koncepcją. Zastanowiłabym się również nad “Magicznym wyścigiem”, bo to wprawdzie przewidywalna i niezbyt wysublimowana fabuła, ale jest bezpretensjonalna i opowiada o czymś ważnym dla nastolatków.
Kategoria II. Najbardziej podoba mi się “Granica wszystkiego”, bo w niej historia jest opowiedziana sprawnie, a autor nie odwołuje się wyłącznie do popkulturowych klisz (elfy, smoki czy władca piekła), tylko próbuje kreować własny fabularny świat. Podoba mi się „Siła wyobraźni”, ale ta namiastka staropolszczyzny przyprawia mnie o dreszcze (choć zarazem warto docenić próbę stylizacji, bo to oznacza pewną świadomość językową).
Kategoria III. Tu nagrodziłabym “Strażników”, ten tekst wydaje mi się po prostu elegancko napisany.
Pozdrawiam serdecznie,
Anna Brzezińska