Łódzki Oddział NFZ przekazał ponad 16 mln zł na endoprotezy kolan i bioder

Czytaj dalej
Fot. Katarzyna Michałowska
Redakcja

Łódzki Oddział NFZ przekazał ponad 16 mln zł na endoprotezy kolan i bioder

Redakcja

16,3 miliona złotych Łódzki OW NFZ przekazał szpitalom w regionie na operacje endoprotezoplastyki kolan i bioder. Pozwolą zoperować wcześniej około 1300 pacjentów. Dodatkowe pieniądze pochodzą ze zmiany planu finansowego NFZ dokonanej przez Prezesa NFZ. Szpital w Skierniewicach otrzymał 300 tys. zł

Skrócenie czasu oczekiwania na zabiegi endoprotezoplastyki od kilku lat jest jednym z regionalnych priorytetów Łódzkiego OW NFZ. Stale rośnie liczba wykonywanych zabiegów, a szpitale, które potrafią sprawnie zarządzać dodatkowymi pieniędzmi na operacje i kolejką oczekujących, systematycznie skracają czas oczekiwania na zabieg. W Łódzkiem mediana średniego czasu oczekiwania w roku 2018 dla pacjentów stabilnych wyniosła 7 miesięcy (204 dni), czyli o 2 miesiące krócej niż w 2016 r.

W roku 2014 ŁOW NFZ zapłacił za 3160 operacji endoprotezoplastyki. W 2018 r. ŁOW NFZ kilkakrotnie dofinansowywał ten rodzaj zabiegów, zamykając rok 2018 rekordową liczbą 5353 operacji, za które zapłacił 81,4 miliona złotych.

16, 3 miliona złotych na zabiegi endoprotezoplastyki otrzymało 20 szpitali w Łódzkiem, m.in. w Łodzi, Skierniewicach, Kutnie, Brzezinach . Pieniądze zostały podzielone po analizie czasu oczekiwania na zabieg, liczby oczekujących pacjentów, liczby operacji w roku 2018. W przypadku 6 szpitali (m.in. CSK UM w Łodzi, Szpitali w Radomsku, Pabianicach) zastosowano tzw. wskaźnik migracyjny. Zwiększono wartość umowy, bo szpitale przyjęły pacjentów spoza naszego województwa.

Dodatkowe pieniądze dla województwa łódzkiego ŁOW NFZ otrzymał w wyniku zmiany planu finansowego dokonanej przez Prezesa NFZ. Na kontynuację w 2019 r. procesu zmniejszania liczby oczekujących i czasu oczekiwania na operacje endoprotezoplastyki stawu kolanowego lub biodrowego oddziały NFZ w Polsce otrzymały w sumie kwotę 240 mln złotych.

Szpital w Skierniewicach otrzymał 300 tys. zł; Kutnowski Szpital Samorządowy 410 tys. zł; Szpital w Brzezinach 519 tys.
Pacjenci, którzy otrzymają skierowanie na zabieg endoprotezoplastyki mogą sprawdzić samodzielnie na:

http://terminyleczenia.nfz.gov.pl/

lub telefonując pod bezpłatny numer TIP, czyli Telefonicznej Informacji Pacjenta 800 190 50.

Redakcja

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.