Łódzki Oddział NFZ przekazał ponad 16 mln zł na endoprotezy kolan i bioder

Czytaj dalej
Fot. Katarzyna Michałowska
Redakcja

Łódzki Oddział NFZ przekazał ponad 16 mln zł na endoprotezy kolan i bioder

Redakcja

16,3 miliona złotych Łódzki OW NFZ przekazał szpitalom w regionie na operacje endoprotezoplastyki kolan i bioder. Pozwolą zoperować wcześniej około 1300 pacjentów. Dodatkowe pieniądze pochodzą ze zmiany planu finansowego NFZ dokonanej przez Prezesa NFZ. Szpital w Skierniewicach otrzymał 300 tys. zł

Skrócenie czasu oczekiwania na zabiegi endoprotezoplastyki od kilku lat jest jednym z regionalnych priorytetów Łódzkiego OW NFZ. Stale rośnie liczba wykonywanych zabiegów, a szpitale, które potrafią sprawnie zarządzać dodatkowymi pieniędzmi na operacje i kolejką oczekujących, systematycznie skracają czas oczekiwania na zabieg. W Łódzkiem mediana średniego czasu oczekiwania w roku 2018 dla pacjentów stabilnych wyniosła 7 miesięcy (204 dni), czyli o 2 miesiące krócej niż w 2016 r.

W roku 2014 ŁOW NFZ zapłacił za 3160 operacji endoprotezoplastyki. W 2018 r. ŁOW NFZ kilkakrotnie dofinansowywał ten rodzaj zabiegów, zamykając rok 2018 rekordową liczbą 5353 operacji, za które zapłacił 81,4 miliona złotych.

16, 3 miliona złotych na zabiegi endoprotezoplastyki otrzymało 20 szpitali w Łódzkiem, m.in. w Łodzi, Skierniewicach, Kutnie, Brzezinach . Pieniądze zostały podzielone po analizie czasu oczekiwania na zabieg, liczby oczekujących pacjentów, liczby operacji w roku 2018. W przypadku 6 szpitali (m.in. CSK UM w Łodzi, Szpitali w Radomsku, Pabianicach) zastosowano tzw. wskaźnik migracyjny. Zwiększono wartość umowy, bo szpitale przyjęły pacjentów spoza naszego województwa.

Dodatkowe pieniądze dla województwa łódzkiego ŁOW NFZ otrzymał w wyniku zmiany planu finansowego dokonanej przez Prezesa NFZ. Na kontynuację w 2019 r. procesu zmniejszania liczby oczekujących i czasu oczekiwania na operacje endoprotezoplastyki stawu kolanowego lub biodrowego oddziały NFZ w Polsce otrzymały w sumie kwotę 240 mln złotych.

Szpital w Skierniewicach otrzymał 300 tys. zł; Kutnowski Szpital Samorządowy 410 tys. zł; Szpital w Brzezinach 519 tys.
Pacjenci, którzy otrzymają skierowanie na zabieg endoprotezoplastyki mogą sprawdzić samodzielnie na:

http://terminyleczenia.nfz.gov.pl/

lub telefonując pod bezpłatny numer TIP, czyli Telefonicznej Informacji Pacjenta 800 190 50.

Redakcja

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.