ŁOK pozyskał już ponad 100 zdjęć animatorów księżackiej muzyki, którą uwiecznił Marian Moskwa

Czytaj dalej
Fot. Archiwum
Rafał Klepczarek

ŁOK pozyskał już ponad 100 zdjęć animatorów księżackiej muzyki, którą uwiecznił Marian Moskwa

Rafał Klepczarek

Ośrodek kultury ogłosił półtora miesiąca temu apel związany z pozyskaniem zdjęć do planowanej na ten rok publikacji „Łowicki folklor muzyczny – spuścizna życia Mariana Moskwy (1936-2012)”. - Szukaliśmy 57 osób - przypomina Maciej Malangiewicz, dyrektor ŁOK. - Odzew był bardzo duży. Mamy grubo ponad 100 zdjęć, na których 32 postacie zostały rozpoznane i udokumentowane. Zbiórka trwa jednak dalej.

Wybitny muzykolog regionu księżackiego przez całe życie zbierał zapisy nutowe i słowne pieśni ludowych, przyśpiewek i obrzędów z terenów dawnego Księstwa Łowickiego.

Albumowa publikacja jest owocem wieloletnich penetracji terenowych autora, który przez pięć powojennych dekad dokumentował folklor regionu łowickiego. Pan Marian Moskwa znał osobiście wielu ludowych instrumentalistów, śpiewaczek i śpiewaków i okoliczne kapele.

Praca zawierać będzie prawie 400 pozycji dokumentacyjnych: pieśni i przyśpiewki ludowe, utwory taneczne i zabawy. To bezsprzecznie najobszerniejsza dokumentacja folkloru muzycznego okolic Łowicza. Antologia jawi się jako ważny wkład w badanie i popularyzowanie istotnych wartości ludowej kultury regionalnej i szerzej ogólnopolskiej.

Planowany album to również rodzaj uznania dla żyjących, a częściej już chyba nieżyjących informatorów, prawdziwych ludowych artystów. Chcemy zamieścić w publikacji ich fotografie, dlatego zwracamy się do rodzin, znajomych, miłośników rodzimego folkloru, do wszystkich mieszkańców ziemi łowickiej z apelem o udostępnienie zdjęć 25 osób (wykaz ponizej). Będziemy wdzięczni za każdą informację.

Kontakt mailowy: maciekmalangiewicz@poczta.onet.pl – Maciej Malangiewicz guzikowemuzeum@gmail.com – Jacek Rutkowski.
Kontakt telefoniczny 46 8374001 Łowicki Ośrodek Kultury – Anna Zabost.

ŁOK szuka jeszcze następujących osób (wykaz z rokiem urodzenia i miejscem zamieszkania w czasie spotkań z Marianem Moskwą w latach 1946-1996):

BŁĘDÓW

Woźniak Józefa ur. 1906

B

OCZKI CHEŁMOŃSKIE

Gołębiowska Feliksa ur.1910

DZIERZGÓW

Siuta Jadwiga ur. 1939

KROSNOWA

Lipińska Marianna ur.1940

ŁOWICZ

Cieślak Stanisław ur.1915
Kosiorek Antoni ur.1898
Ziemiańczyk Helena ur. 1906

NIEDŹWIADA

Jaros Marianna ur. 1917
Perzyna Franciszek ur.1899

OSIEK

Madanowski Józef ur.1920

POPÓW

Kosiorek Marianna ur.1910

RÓŻYCE ZASTRUGA

Jabłońska Zofia ur.1933

SIELCE

Piotrowska Julianna ur.1924
Piotrowski Stanisław ur.1917
Troszczyńska Marianna ur.1932

SIERAKOWICE PRAWE

Seliga Janina ur.1942
Seliga Józef ur.1932
Wiercioch Wiesława ur. 1940

SŁUPIA

Belta Janina ur.1946
Mikina Władysław ur.1941
Plaskota Marianna ur. 1943
Plaskota Kazimierz ur.1951
Sobieszek Stefan ur.1918
Świderek Krystyna ur.1950

STACHLEW

Gaworek Marian ur.1934

Rafał Klepczarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.