Łowicka Piesza Pielgrzymka Młodzieżowa po raz 23. wyruszyła na Jasną Górę [Zdjęcia]
W 100. rocznicę odzyskania niepodległości naszego narodu, w dziękczynieniu za niezmierzoną dobroć Matki Chrystusa – Królowej Polski, której doznawały i doznają całe pokolenia naszych rodaków oraz z prośbą o umiejętność rozwijania darów Ducha Świętego – to główna intencja 23. Łowickiej Pieszej Pielgrzymki Młodzieżowej, która w poniedziałek (6 sierpnia) wyruszyła na Jasną Górę.
Spod bazyliki mniejszej w Łowiczu w poniedziałkowy poranek do Częstochowy wyszło około 800 pątników. Młodzież z diecezji łowickiej po raz 23. udaje się do jasnogórskiego klasztoru, aby pokłonić się przed słynącym z cudów obrazem Czarnej Madonny z Dzieciątkiem. Mimo nazwy pielgrzymki wśród jej uczestników nie brakuje osób starszych oraz małych dzieci.
Wspólne pielgrzymowanie rozpoczęło się mszą święta, którą odprawił biskup łowicki Andrzej F. Dziuba. Ordynariusz diecezji łowickiej wraz z biskupem pomocniczym Wojciechem Osialem oraz burmistrzem Krzysztofem Kalińskim odprowadzili uczestników ŁPPM do granic miasta.
W tym roku wierni pielgrzymują na Jasną Górę pod hasłem „Duchu Święty obudź mnie do wiary”. Pątnicy z 136 parafii diecezji łowickiej przez dziewięć dni przejdą ponad 220 kilometrów. Dziennie ok. 25. Do Częstochowy dojdą 14 sierpnia, a dzień później wezmą udział w uroczystej mszy świętej na Jasnej Górze. Pielgrzymim szlakiem prowadzi ich ks. Tomasz Stępniak.
Pielgrzymi co roku są dzieleni na grupy, z których każda ma swój własny kolor. Jest on wyrażany na chustach, flagach oraz plakietkach. Zieloni to Łowicz i okolice, błękitni to sochaczewianie, cytrynowi żychlinianie, biało-żółci kutnianinie, biali łęczycanie, fioletowi skierniewiczanie, pomarańczowi Salezjanie z Żyrardowa, czerwoni żyrardowianie, a brązowi to pielgrzymi z Rawy Mazowieckiej i Nowego Miasta nad Pilicą.