Łowicki biskup I księżacka wycinanka na znaczkach Poczty Polskiej

Czytaj dalej
Fot. Rafał Klepczarek
Rafał Klepczarek

Łowicki biskup I księżacka wycinanka na znaczkach Poczty Polskiej

Rafał Klepczarek

Poczta Polska wraz z Muzeum w Łowiczu przygotowały 13 kwietnia nie lada gratkę dla filatelistów. Z okazji zbliżających się wiosennych świąt w serii znaczków wielkanocnych pojawi się pocztowa marka z łowicką oklejanką.

- Jednym ze zwyczajów wielkanocnych w regionie łowickim jest oklejanie jajek wycinankami - informuje Marzena Zwierz-Kozanecka, dyrektor łowickiego muzeum. - Oklejanka zaprezentowana na znaczku została wykonana przez wycinankarkę Danutę Wojdę.

Twórczyni ludowa z Łowicza jest m. in. autorką wycinanki, która ozdobiła ogon jednego z samolotów pasażerskich, brytyjskich linii lotniczych British Airways. Okazją do tego było 40-lecie regularnych połączeń lotniczych z Polską w latach 1958-1998.

Trzy lata temu łowiczanka brała udział w tworzeniu rekordowej pod względem wielkości kodry. Jest to jeden z trzech rodzajów tradycyjnej księżackiej wycinanki z regionu łowickiego. Sześć twórczyń ludowych, w tym pani Danuta, stworzyło kodrę o długości 3 metrów i szerokości 80 centymetrów. Została ona zaprezentowana na Biesiadzie Łowickiej 2016 w skansenie wsi łowickiej w Maurzycach.

Promocja łowickiego znaczka, który kosztuje 3,3 zł, odbyła się w muzealnym holu. Zaprezentowany został tam także znaczek nawiązujący do kaszubskiej obrzędowości wielkanocnej. Przedstawia charakterystyczną dla tego regionu Polski kraszankę. Serię zamknie w przyszłym roku marka pocztowa nawiązująca do folkloru góralskiego.

Poczta Polska przygotowała także niespodziankę dla filatelistów. W sobotę zaprezentowano po raz pierwszy serię znaczków „Pamiętajcie o mnie Księżaki” poświęconą księdzu biskupowi Józefowi Zawitkowskiemu, emerytowanemu biskupowi pomocniczemu diecezji łowickiej. Znaczki z tej serii wyceniono na 4,5 zł za sztukę.

Dwie pocztowe marki przedstawiają księdza biskupa, a trzecia jego gwiozdę, którą wmurowano w chodnik Starego Rynku. Jest to miejska nagroda za wkład kapłana w animację księżackiego folkloru.

Rafał Klepczarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.