Łowickie obchody 101. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę [ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Fot. Rafał Klepczarek
Rafał Klepczarek

Łowickie obchody 101. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę [ZDJĘCIA]

Rafał Klepczarek

Złożeniem kwiatów pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego rozpoczęły się piątkowe (8 listopada) powiatowo-miejskie obchody święta niepodległości w Łowiczu.

101 lat temu Polska po 123 latach zaborów wróciła na mapę Europy. Z tego okazji władze miasta i powiatu przygotowały uroczystość w Muzeum w Łowiczu.

Jej rozpoczęcie poprzedziło odsłonięcie pamiątkowej tablicy na muzealnym gmachu. Poświęcił ją ks. Wojciech Osial, biskup pomocniczy diecezji łowickiej.

Przypomina ona o tym, że w październiku 1914 roku w obecnej siedzibie Muzeum w Łowiczu stacjonowało 16 żołnierzy 1 Pułku Piechoty Legionów Polskich. Organizowali oni, po zajęciu Łowicza w październiku 2014 roku przez Niemców, komisariat Polskiej Organizacji Narodowej.

Inicjatorem powstania tablicy jest Związek Legionistów Polskich i Ich Rodzin w Łodzi. Tadeusz Zbigniew Bogalecki, jego doradca naukowy w sali barokowej muzeum przybliżył licznie zebranym gościom wydarzenia sprzed 105 lat.

Podczas piątkowej uroczystości miała miejsce również prezentacja kolejnej książki Marka Wojtylaka, honorowego obywatela Łowicza, zatytułowanej „Szkice łowickie II”. Została ona wydana przez Łowickie Towarzystwo Przyjaciół Nauk z okazji 100. rocznicy powstania województwa łódzkiego, w którym miasto nad Bzurą znajduje się, z przerwami, od 80. lat.

- Do „Szkiców Łowickich II” wybrałem 30 artykułów, które podzieliłem na dwie części – informuje w słowie od autora Marek Wojtylak, który na co dzień jest kierownikiem łowickiego oddziału Archiwum Państwowej w Warszawie. – W pierwszej, zatytułowanej „Łowiczanie w walce o niepodległość”, znalazły się artykuły przedstawiające postacie zasłużone na tym polu. W drugiej – „By przetrwała pamięć” – umieściłem teksty odwołujące się do przykładów obchodzonych przez łowiczan rocznic narodowych, pamiątkowych tablic i pomników oraz wydarzeń i osób, które w istotny sposób wpływały na kształtowanie się pamięci narodowej.

Jubileuszowa uroczystość była także okazją do rozstrzygnięcia burmistrzowskiego konkursu na pracę dyplomową dotyczącą Łowicza. W tegorocznej edycji zgłoszono do niej osiem prac. Burmistrz Krzysztof Kaliński za najlepszą uznał tę, której autorem jest Piotr Wysocki. Łowiczanin zdobył główną nagrodę w wysokości 750 zł za pracę zatytułowaną „Rosjanie w miastach Guberni Warszawskiej w latach 1864-1915”.

W czasie piątkowych obchodów w Muzeum w Łowiczu otwarto również wystawę poświęconą 100. rocznicy pobytu w Łowiczu żołnierzy Błękitnej Armii z jej dowódcą gen. Józefem Hallerem na czele.

W sali barokowej powiatowej placówki muzealnej miało miejsce także ślubowanie klas pierwszych Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Łowiczu.

Rafał Klepczarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.