Łowickie obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej [ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Fot. Rafał Klepczarek
Rafał Klepczarek

Łowickie obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej [ZDJĘCIA]

Rafał Klepczarek

Mimo upału ponad 40 osób pojawiło się w niedzielę (1 września) na Starym Rynku na otwarciu wystawy archiwalnych zdjęć pod tytułem „Łowicz w czasie wojny”.

80 fotografii ustawionych w sąsiedztwie bazyliki mniejszej w Łowiczu prezentuje miasto nad Bzurą podczas wojny obronnej 1939 roku oraz późniejszej niemieckiej okupacji.

Można na nich zobaczyć m. in. obiekty, które zabrała łowiczanom II wojna światowa. Należą do nich zbombardowane przez Niemców: kościół p,w. św. Jana oraz pobliski szpital św. Tadeusza, a także Hotel Krakowski na Starym Rynku.

Inicjatorem wystawy plenerowej jest Jacek Rutkowski, który poza miastem nad Bzurą znany jest najbardziej jako kustosz Muzeum Guzików w Łowiczu. Animator łowickiej historii dokonał otwarcia wystawy wraz z burmistrzem Krzysztofem Kalińskim oraz szefami rad: Henrykiem Zasępą (miejskiej) i Markiem Jędrzejczakiem (powiatowej).

Wernisaż na Starym Rynku poprzedziła msza święta na cmentarzu wojskowym przy ul. Listopadowej, gdzie spoczywa blisko 250 żołnierzy z grup armijnych „Pomorze” i „Poznań”, którzy polegli w bitwie nad Bzurą.

Mieszkańcy Łowicza II wojnę światową odczuli już w sobotę, 2 września 1939 roku, gdy hitlerowcy zbombardowali dworzec kolejowy (obecnie Łowicz Główny) oraz sąsiadujące z nim obiekty. Cztery dni później Niemcy zaatakowali centrum miasta, a w dniach 9-22 września mieszkańcy pelikaniego grodu stali się świadkami bitwy nad Bzurą, która była jednym z największych zwrotów zaczepnych II wojny światowej.

Okupacja Łowicza zakończyła się dopiero 17 stycznia 1945 roku wraz z wejściem do miasta sowieckich czołówek wojskowych. Podczas wrześniowych walk w okolicach Łowicza zginęło ponad 4,3 tys. polskich żołnierzy. W latach 1939-45 Niemcy zamordowali ponad 11 tys. mieszkańców ziemi łowickiej.

Rafał Klepczarek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.