Rafał Klepczarek

Łowickie projekty zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego WŁ na 2019 rok

Dyrektor Agnieszka Ruta-Kucińska zachęca do głosowania na zgłoszoną przez nią propozycję do BOWŁ 2019 Fot. Rafał Klepczarek Dyrektor Agnieszka Ruta-Kucińska zachęca do głosowania na zgłoszoną przez nią propozycję do BOWŁ 2019
Rafał Klepczarek

Wśród 20 propozycji zgłoszonych do Budżetu Obywatelskiego Województwa Łódzkiego 2019 z podregionu północnego (powiaty kutnowski, łęczycki, zgierski i łowicki) znalazło się aż 8 z tego ostatniego.

Agnieszka Ruta-Kucińska, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Łowiczu zgłosiła budowę boiska wielofunkcyjnego (zadnie numer 174). Obecnie uczniowie II LO oraz Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych Województwa Łódzkiego korzystają z boisk, bieżni i skoczni w dal, które pamiętają nieistniejące już liceum pielęgniarskie.

- Będzie to kompleks sportowy otwarty także dla osób spoza naszych szkół - informuje pani dyrektor, która w poniedziałek (8 października) promowała swój pomysł właśnie na potrzebującym modernizacji przyszkolnym kompleksie sportowym.

Zaproszonym dziennikarzom zaprezentowano także postępy prac w szkolnej siłowni, która w ubiegłym roku zdobyła najwięcej głosów subregionie północnym w ramach BOWŁ 2018. Zostanie ona oddana do użytku w okolicach zimowych świąt.

Grupa Łączy nas Łowicz zgłosiła natomiast aż cztery projekty do Budżetu Obywatelskiego Województwa Łódzkiego. Pierwszy z nich to festiwal graffiti Full Color inspirowany księżackim folklorem (nr 121).

Druga propozycja pod nazwą Pasiastobusy (nr 130) zakłada darmową komunikację turystyczna między Łowiczem, skansenem wsi księżackiej w Maurzycach, Walewicami z zabytkowym pałacem, ogrodem romantycznym w Arkadii i świetnie zachowaną siedzibą magnacką w Nieborowie.

Głosować można także na Movie Beach! (nr 145) - wakacyjny cykl piątkowo-sobotnich seansów kina letniego na plaży miejskiej w Łowiczu oraz projekt „Bierz Łowicz za wzór! Bądź w centrum wycinanki” (nr 186). Zakłada on powstanie publikacji, która będzie praktycznym poradnikiem dla osób, chcących poznać tajniki powstawania ludowej wycinanki.

Z kolei Lech Aniszewski z Łowicza chce pozyskać pieniądze na badanie przesiewowe USG 600 dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 lat. Projekt „Mamo, tato - zgłoś mnie na badanie!” ma numer 197. Innym pomysłem - autorstwa Tadeusza Żaczka, prezesa Łowickiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk - jest powstanie publikacji „Łowiccy nauczyciele w walce o niepodległość (1918-1945)” (nr 196).

Do BOWŁ 2019 zgłoszono także budowę chodnika (nr 154) na ulicy Łowickiej w Kiernozi o długości 65 metrów usytuowanego wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 584 prowadzącego do marketu Dino.

W formie papierowej można głosować na zgłoszone projekty do 22 października (wysyłając kartę do głosowania do Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi lub złożyć ją w wyznaczonych punktach - w Łowickiem jest to miejscowe starostwo). Natomiast do końca października można głosować elektronicznie na stronie bo.lodzie.pl).

Do podziału jest 8 mln zł, z których 6 mln zł przeznaczono na najpopularniejsze zadania z pięciu subregionów Łódzkiego, a 2 mln zł na działania wojewódzkie. Wśród tych ostatnich znalazł pomysł Mariusza Siewiery, radnego miejskiego z Łowicza. Chce on zorganizować Wojewódzkie Mobilne Centrum Edukacji (nr 088), które pojawi się w każdej ze 177 gmin naszego województwa.

Warto zaznaczyć, iż w przypadku inwestycji regionalnych wybieramy do 3 z nich punktując je od 3 do 1 oraz jedną wojewódzką. Każda osoba głosy może oddać tylko raz. Jeśli zagłosuje ponownie, to wszystkie jej wybory zostaną uznane za nieważne.

Rafał Klepczarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.