Łowicz jest jednym z najstarszych miast w Polsce
W tym tygodniu minęła 880. rocznica pojawienia się pierwszej wzmianki o Łowiczu. Nazwa „Loviche” znalazła się w papieskiej bulli z 7 lipca 1136 roku. Papież Innocenty II unieważniał tym dokumentem podległość archidecezji gnieźnieńskiej pod arcybiskupa Magdeburga.
Z okazji urodzin miasta nad Bzurą burmistrz Krzysztof Kaliński nakazał budowę na rondzie Niepodległości masztu o wysokości 22 metrów. Już po zamknięciu tego numeru „ITS” miała zostać nań uroczyście wciągnięta ogromna (7,2 m na 4,5 metra) flaga Łowicza. W przyszłości zastąpią ją polskie barwy narodowe.
Zaprzyjaźnione z Łowiczem samorządy miejskie z Redy na Pomorzu i Lublińca na Śląsku na urodziny Łowicza ufundowały dla pelikaniego grodu ławkę przyjaźni. Metalową ławkę z herbami trzech miast postawiono w środę (6 lipca) na Starym Rynku przy kierunkowskazach, które informują o liczbie kilometrów dzielącej Łowicz od miast partnerskich.
Co ciekawe, z XVII-wiecznej tablicy umieszczonej w bazylice katedralnej na Starym Rynku wynika, że w tym miejscu kościół stał już w 1100 roku. Mieli założyć go książęta mazowieccy. Jest to data niepotwierdzona w pisanych źródłach historycznych, ale gdyby okazała się prawdziwą, to miasto nad Bzurą obchodziłoby w tym roku 916. , a nie 880. urodziny. - Badania archeologiczne przeprowadzone wokół świątyni niejednokrotnie potwierdzały tezę, że już w X wieku istniał tam drewniany kościół parafialny - informuje Marek Wojtylak, pasjonat historii Łowicza, a zarazem kierownik łowickiego oddziału Archiwum Państwowego w Warszawie.
Do dziś najstarszą budowlą, która zachowała się w Łowiczu jest dawny kościół szpitalny p.w. Świętego Ducha. Świątynia ta powstała w 1404 roku. Z kolei na połowę XIV wieku datowane są pozostałości zamku prymasowskiego nad Bzurą.