Łowiczanie świętowali z Polakami z Rejonu Solecznickiego setną rocznicę odzyskania wolności

Czytaj dalej
Fot. Archiwum
Rafał Klepczarek

Łowiczanie świętowali z Polakami z Rejonu Solecznickiego setną rocznicę odzyskania wolności

Rafał Klepczarek

Akcja Wyborcza Polaków na Litwie oraz Samorząd Rejonu Solecznickiego zaprosiła grupę łowiczan na obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez państwo polskie. Znalazł się w niej Przemysław Jabłoński, dyrektor łowickiego zespołu szkół pijarskich, były radny miejski i powiatowy Dariusz Mroczek oraz przedsiębiorca Marek Przyżycki.

- Na Litwę pojechaliśmy z darami, które zostały zebrane przez młodzież szkół pijarskich - informuje Dariusz Mroczek.

Oprócz udziału w rocznicowych uroczystościach w partnerskim mieście łowicka delegacja odwiedziła pobliską miejscowość Koniuchy, gdzie oddała hołd ofiarom zbrodni z początku 1944 roku.

Zaprzyjaźniony z Łowiczem Rejon Solecznicki w 80 proc. zamieszkany jest przez Polaków, którzy pamiętali o 100-leciu odzyskania niepodległości przez kraj ich przodków.

Zbrodnia w Koniuchach została popełniona 29 stycznia 1944 przez partyzantów radzieckich (Rosjan i Litwinów) i partyzantów żydowskich na co najmniej 38 polskich mieszkańcach tej dużej osady.

W czasie pogromu we wsi spalono większość domów, oprócz zamordowanych, co najmniej kilkunastu mieszkańców zostało rannych, a przynajmniej jedna osoba z nich zmarła następnie wskutek otrzymanych ran.

Przed atakiem wieś zamieszkana była przez około 300 polskich mieszkańców, istniało w niej około 60 zabudowań. Partyzanci radzieccy wcześniej często rekwirowali mieszkańcom wsi żywność, ubrania i bydło, dlatego też tutejsi mieszkańcy powołali niewielki ochotniczy oddział samoobrony.

W sprawie masakry w Koniuchach prowadzone jest śledztwo IPN. Dotychczas ustalono, że napadu dokonały radzieckie oddziały partyzanckie stacjonujące w Puszczy Rudnickiej: „Śmierć faszyzmowi” i „Margirio”, wchodzące w skład Brygady Wileńskiej Litewskiego Sztabu Ruchu Partyzanckiego oraz „Śmierć okupantowi”, wchodzący w skład Brygady Kowieńskiej.

Według jednego z napastników Chaima Lazara celem operacji była zagłada całej ludności łącznie z dziećmi jako przykład służący zastraszeniu reszty wiosek.

W maju 2004 w Koniuchach odsłonięto pomnik zawierający 34 ustalone nazwiska ofiar.

Rafał Klepczarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.