Łowiczanie wybrali jedenaście inwestycji w ramach budżetu obywatelskiego 2019

Czytaj dalej
Fot. Rafał Klepczarek
Rafał Klepczarek

Łowiczanie wybrali jedenaście inwestycji w ramach budżetu obywatelskiego 2019

Rafał Klepczarek

Prawie 3,2 tys. łowiczan wzięło udział w głosowaniu na inwestycje, które zostaną zrealizowane w ramach budżetu obywatelskiego 2019. Burmistrz Krzysztof Kaliński w piątek (14 grudnia) podał listę 11 inwestycji, które zdobyły najwięcej głosów.

W szóstej odsłonie budżetu partycypacyjnego do podzielenia było 1,3 mln zł. Po 100 tys. zł na inwestycje osiedlowe (po jednej w każdej z dziesięciu dzielnic miasta nad Bzurą) oraz 300 tys. zł na jedną ogólnomiejską. To ostatnie głosowanie wygrał pomysł budowy i oświetlenia boiska piłkarskiego z naturalną nawierzchnią przy Szkole Podstawowej nr 7 na łowickich Bratkowicach.

- Inwestycja ta zdobyła rekordową liczbę głosów - informuje Katarzyna Słoma, urzędniczka zajmująca się budżetem obywatelskim w łowickim ratuszu. - Poparło ją aż 1.344 osób.

Podstawówka na osiedlu Bratkowice w przyszłym roku wzbogaci się także o nową nawierzchnię bieżni. To zadanie inwestycyjne zdobyło 418 głosów mieszkańców tej części Łowicza podczas wyboru projektów dzielnicowych.

Na osiedlu Górki największym poparciem cieszyła się siłownia plenerowa. Plany jej budowy na placu zabaw przy ul. Miodowej lub terenie przyległym poparły 84 osoby. Tylko siedem mniej opowiedziało się działaniami na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym na Górkach. Chodziło m. in. o montaż progów zwalniających na ulicach: Granicznej, Małej, Środkowej, Górnej i Sobockiej.

Na osiedlu Dąbrowskiego najwięcej głosów zdobyła inwestycja polegająca na poprawie estetyki i stanu sanitarnego przy kontenerach na śmieci. 166 osób poparło działanie polegające na utwardzeniu terenu oraz budowie trzech wiat na kontenery przy kościele Św. Ducha, garażach i spółdzielczym bloku nr 1.

Z kolei na os. Kostka aż 259 osób głosowało na pomysł budowy nowego placu zabaw z siłownią plenerową między blokami przy ul. Krudowskiego 10 i 12. Natomiast na Kostce 41 głosujących wybrało budowę siłowni plenerowej na skwerze Solidarności.

Na Nowym Mieście do wyboru była jedynie budowa zatoki parkingowej przy Przedszkolu nr 4 w Łowiczu. Inwestycja ta zdobyła 66 głosów. Na Przedmieściu zaś największe poparcie społeczne uzyskały plany doświetlenia i doposażenia placów zabaw przy ulicach: Włókienniczej oraz Czajki (139 głosów).

Mieszkańcy Starego Miasta w większości opowiedzieli się za rewitalizacją parku w Alejach Sienkiewicza. Pomysł ten zebrał 61 głosów. Zaledwie sześć osób mniej poparło remont ul. Akademickiej.

Na os. Starzyńskiego wygrało zaś zagospodarowanie terenu w formie skweru na rogu ul. Kaliskiej, Starzyńskiego do parkingu przy markecie sieci Kaufland (81. głosów).

Listę przyszłorocznych inwestycji realizowanych w ramach budżetu obywatelskiego w Łowiczu zamyka modernizacja przepompowni ścieków przy ul. Baczyńskiego i Nieborowskiej (184 głosy). Mieszkańcy Zatorza skarżą się, że w okresie wiosenno-letnim i wczesnej jesieni opary z nieczystości kanalizacyjnych są bardzo uciążliwe.

- Obawialiśmy się, że po tegorocznym uszczelnieniu sposobu zgłaszania inwestycji oraz nań głosowania zainteresowanie budżetem obywatelskim spadnie - mówi burmistrz Krzysztof Kaliński. - Tak się na szczęście nie stało i frekwencja była wyższa niż się spodziewaliśmy.

Rafał Klepczarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.