Maciej Rybus i Stanisław Rotstad jednogłośnie honorowymi obywatelami Łowicza
Maciej Rybus, reprezentant piłkarskiej kadry narodowej Adama Nawałki oraz znany łowicki lekarz i społecznik Stanisław Rotstad (1895-1994) zostali honorowymi obywatelami Łowicza.
Rada Miejska w Łowicza jednogłośnie wprowadziła te osoby do grona najbardziej zasłużonych mieszkańców pelikaniego grodu.
O przyznanie tytułu piłkarzowi Lokomotiv Moskwa wnioskowała grupa miejskich radnych z Krystianem Cipińskim na czele. Z kolei za nominacją doktora Rotstada, który w Łowiczu ma już własną ulicę, stoi znany grafik i satyryk Jacek Rutkowski. Pod wnioskiem podpisali się medycy umocowani uchwałą Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi, hufiec Związku Harcerstwa Polskiego oraz Stowarzyszenie Historyczne im. 10 Pułku Piechoty w Łowiczu.
W ciągu swego prawie stuletniego życia doktor Rotstad zdobył uznanie na wielu polach swojej działalności.
11 listopada 1918 pojawił się na słynnym zdjęciu, które zdobi wiele podręczników historii. Przedstawia ono wartę przed Pałacem Radziwiłłowskim na Krakowskim Przedmieściu, w którym urządzono punkt zborny dla rozbrajanych Niemców. Jej dowódcą był Stanisław Rotstad, który znajduje się na pierwszym planie fotografii w białej studenckiej czapce. Jego podobizna znajduje się na logo łowickich obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Doktor Rotstad walczył w armii carskiej w pierwszej wojnie światowej jako sanitariusz. W wolnej Polsce 28 marca 1925 roku otrzymał dyplom lekarski doktora wszech nauk medycznych z prawem specjalizacji w zakresie chirurgii, okulistyki i położnictwa. Rok później mieszkaniec Warszawy został służbowo przeniesiony do 10 pułku piechoty stacjonującego w Łowiczu. Tu pracował na stanowisku młodszego, a następnie głównego lekarza 10 pp.
Był inicjatorem utworzenia Łowickiego Towarzystwa Lekarskiego. W 1938 roku po przejściu w stan spoczynku w stopniu majora poświęcił się prywatnej praktyce lekarskiej. Opieką medyczną otaczał uczniów łowickich szkół. Stanisław Rotstad pełnił także funkcję lekarza w miejscowym areszcie. Był również zaangażowany w działalność Polskiego Czerwonego Krzyża oraz uczestniczył w wielu przedsięwzięciach społecznych m.in. na rzecz zaopatrzenia w sprzęt OSP w Łowiczu.
We wrześniu 1939 r. opuścił Łowicz. Powrócił do miasta nad Bzurą w 1945 r. podejmując pracę jako lekarz w tutejszym urzędzie pocztowo-telegraficznym oraz w szkole rolniczej. W wycieńczonym wojną mieście ofiarnie pracował na rzecz odbudowy i rozwoju łowickiej służby zdrowia. W latach 1948-1949 pełnił obowiązki lekarza powiatowego.
Doktor Stanisław Rotstad zmarł 1 września 1994 r. przeżywszy 99 lat. Został pochowany na cmentarzu katedralnym w Łowiczu. Trzy lata później Rada Miejska w Łowiczu nadała jego imię jednej ulic w centrum pelikaniego grodu. W 2010 r. został patronem 39. drużyny harcerskiej łowickiego hufca Związku Harcerstwa Polskiego.
Maciej Rybus w 1989 roku urodził się w Łowiczu. Swoją karierę piłkarską zaczynał w Pelikanie Łowicz. W 2007 roku zagrała w barwach Legii Warszawa. W piłkarskiej reprezentacji Polski zadebiutował w 2009 roku w meczu z Rumunią. Swojego pierwszego gola dla Biało-czerwonych strzelił w tym samym roku w meczu z Kanadą. Łowiczanin grał także na Euro 2012. Obecnie jest zawodnikiem Lokomotiv Moskwa.