Mają pomysł na skierniewickie muzeum historyczne
Izba Historii Skierniewic zaprasza mieszkańców do współtworzenia Muzeum Historycznego.
- Skoro ma to być muzeum historyczne, powinniśmy pokazać historię miasta, począwszy od XIV wieku - mówi Anna Majda- Baranowska, dyrektor Izby Historii Skierniewic. - Bardzo ważny jest czas zaboru rosyjskiego i jego wpływ na historię Skierniewic.
Zdaniem Anny Wolińskiej, naczelnik wydziału kultury, powinno to być nowoczesne muzeum narracyjne, wykorzystujące multimedia.
- Naszą intencją nie jest utworzenie muzeum w formie tradycyjnej, która większości kojarzy się z gablotami i przysłowiowymi kapciami - podkreśla Anna Wolińska.
- Historia miasta nie ma dwustu, tylko ponad 500 lat i też trzeba o tym pamiętać - zauważa Izabela Strączyńska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej. - Poza wojskiem, ogrodnictwem i koleją możemy zwiedzającym zaoferować stronę literacką. Słuchanie tekstów, quizy i multimedia mogą wzbogacić ofertę muzeum. Darek Foks na przykład zaproponował stworzenie biblioteki złożonej z głosów skierniewiczan.
Jarosław Chęcielewski, wiceprezydent Skierniewic mówi, że pomysł na muzeum zawiera się w samej nazwie czyli Muzeum Historii Skierniewic.
- Zamysłem jest przeprowadzenie zwiedzających przez dzieje miasta i to nie będzie jedna postać. Pieniążek, Krasicki, Rybicki - to tylko część z ważnych osób związanych ze Skierniewicami - mówi.
Wiceprezydent podkreśla, że koncepcja wnętrz zostanie poddana ocenie mieszkańców.
Izba Historii Skierniewic zaprasza mieszkańców do współtworzenia muzeum. Być może są pamiątki, którymi mogliby się podzielić lub oddać w depozyt. Zamiast kurzyć się na strychu bądź w piwnicy, mogą znaleźć swoje miejsce w Muzeum Historycznym w Skierniewicach.