Mają przekazać poczcie dane? Samorządy pod murem

Czytaj dalej
Roman Bednarek

Mają przekazać poczcie dane? Samorządy pod murem

Roman Bednarek

Poczta Polska wystąpiła 23 kwietnia do wszystkich samorządów o udostępnienie list wyborców wraz z adresami zamieszkania, aby wykonać zlecenie rządu. Generalnie samorządowcy stawili opór - ich zdaniem jest to działanie wbrew prawu. Jakie jest stanowisko lokalnych władz w naszym regionie?

Jako jeden z pierwszych na żądanie Poczty Polskiej zareagował burmistrz Rawy Mazowieckiej Piotr Irla. Na stronie urzędu miasta oświadczył, że dane, jakich zażądała Poczta Polska, nie zostaną przekazane.

- Na dzień 23 kwietnia 2020 r. nie istniał żaden przepis prawa, który z jednej strony upoważniałby jednostki samorządu terytorialnego do przekazywania danych osobowych zawartych w spisach wyborców do osoby prawnej, jaką jest Poczta Polska S. A. - tłumaczył w oświadczeniu burmistrz Rawy. - Z drugiej strony nie istniał żaden przepis prawny zezwalający Poczcie Polskiej na pozyskiwanie i dalsze przetwarzanie danych osobowych, zawartych w spisach wyborców.

Gospodarz Rawy podkreśla również, że Poczta Polska tak naprawdę wezwała samorząd do stworzenia nowego rejestru, co jest niezgodne z ustawą z 16 kwietnia 2020 r., dając przy tym dwa dni na jego sporządzenie. Zdaniem burmistrza urząd miasta potrzebowałby na to co najmniej kilkunastu dni.

- Przeanalizowałem przepisy prawa i doszedłem do wniosku, że jeśli nie przekażę Poczcie Polskiej tych danych, których zażądała, nie grożą mi żadne konsekwencje natury prawnej - mówi Piotr Irla. - Jeśli natomiast udostępnię spisy wyborców, mogę zostać pociągnięty do odpowiedzialności.

Poczta poprosiła również o udostępnienie urn wyborczych, jakimi dysponuje samorząd.

- Przecież przygotowujemy wybory zgodnie z obowiązującym kodeksem wyborczym, co oznacza, że te urny będą nam potrzebne - argumentuje burmistrz Rawy.

Spisu wyborców nie wyda również burmistrz Łowicza Krzysztof Kaliński.

- Na żądanie Poczty Polskiej odpisałem, że w obecnym stanie prawnym nie jest możliwe spełnienie takiego żądania - poinformował burmistrz Kaliński. - Podkreśliłem ponadto, że zgodnie z obowiązującym kodeksem wyborczym spis wyborców został sporządzony 24 kwietnia i będzie on do dnia 8 maja aktualizowany - dodaje gospodarz Łowicza.

Oznacza to, że spis wyborców, przekazany poczcie w wymaganym terminie, przed wyborami byłby już nieaktualny.

Z informacji, jakie nam przekazał prezydent Skierniewic Krzysztof Jażdżyk wynikało, że do wtorkowego wieczoru jeszcze nie podjął decyzji. Przed zamknięciem numeru poinformował, że wciąż wypracowuje decyzję z prawnikami i już się wykluwają pewne pomysły, jak zareagować na żądanie Poczty Polskiej.

Roman Bednarek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.