Mają przekazać poczcie dane? Samorządy pod murem

Czytaj dalej
Roman Bednarek

Mają przekazać poczcie dane? Samorządy pod murem

Roman Bednarek

Poczta Polska wystąpiła 23 kwietnia do wszystkich samorządów o udostępnienie list wyborców wraz z adresami zamieszkania, aby wykonać zlecenie rządu. Generalnie samorządowcy stawili opór - ich zdaniem jest to działanie wbrew prawu. Jakie jest stanowisko lokalnych władz w naszym regionie?

Jako jeden z pierwszych na żądanie Poczty Polskiej zareagował burmistrz Rawy Mazowieckiej Piotr Irla. Na stronie urzędu miasta oświadczył, że dane, jakich zażądała Poczta Polska, nie zostaną przekazane.

- Na dzień 23 kwietnia 2020 r. nie istniał żaden przepis prawa, który z jednej strony upoważniałby jednostki samorządu terytorialnego do przekazywania danych osobowych zawartych w spisach wyborców do osoby prawnej, jaką jest Poczta Polska S. A. - tłumaczył w oświadczeniu burmistrz Rawy. - Z drugiej strony nie istniał żaden przepis prawny zezwalający Poczcie Polskiej na pozyskiwanie i dalsze przetwarzanie danych osobowych, zawartych w spisach wyborców.

Gospodarz Rawy podkreśla również, że Poczta Polska tak naprawdę wezwała samorząd do stworzenia nowego rejestru, co jest niezgodne z ustawą z 16 kwietnia 2020 r., dając przy tym dwa dni na jego sporządzenie. Zdaniem burmistrza urząd miasta potrzebowałby na to co najmniej kilkunastu dni.

- Przeanalizowałem przepisy prawa i doszedłem do wniosku, że jeśli nie przekażę Poczcie Polskiej tych danych, których zażądała, nie grożą mi żadne konsekwencje natury prawnej - mówi Piotr Irla. - Jeśli natomiast udostępnię spisy wyborców, mogę zostać pociągnięty do odpowiedzialności.

Poczta poprosiła również o udostępnienie urn wyborczych, jakimi dysponuje samorząd.

- Przecież przygotowujemy wybory zgodnie z obowiązującym kodeksem wyborczym, co oznacza, że te urny będą nam potrzebne - argumentuje burmistrz Rawy.

Spisu wyborców nie wyda również burmistrz Łowicza Krzysztof Kaliński.

- Na żądanie Poczty Polskiej odpisałem, że w obecnym stanie prawnym nie jest możliwe spełnienie takiego żądania - poinformował burmistrz Kaliński. - Podkreśliłem ponadto, że zgodnie z obowiązującym kodeksem wyborczym spis wyborców został sporządzony 24 kwietnia i będzie on do dnia 8 maja aktualizowany - dodaje gospodarz Łowicza.

Oznacza to, że spis wyborców, przekazany poczcie w wymaganym terminie, przed wyborami byłby już nieaktualny.

Z informacji, jakie nam przekazał prezydent Skierniewic Krzysztof Jażdżyk wynikało, że do wtorkowego wieczoru jeszcze nie podjął decyzji. Przed zamknięciem numeru poinformował, że wciąż wypracowuje decyzję z prawnikami i już się wykluwają pewne pomysły, jak zareagować na żądanie Poczty Polskiej.

Roman Bednarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.