Marek Pastusiak: Pielęgnuje życie

Czytaj dalej
Fot. Archiwum prywatne
Anna Żebrowska

Marek Pastusiak: Pielęgnuje życie

Anna Żebrowska

Od lat związany z Ruchem Światło - Życie oraz Łowicką Pieszą Pielgrzymką Młodzieży. 22 razy był świadkiem na ślubie.

Marek Pastusiak pełnił już funkcję prezydenta, wiceprezydenta, a obecnie jest zastępcą burmistrza w Rawie. Urodzony lublinianin, który obecnie dzieli swoje życie między Rawą a Skierniewicami. W Skierniewicach mieszka z żoną Kazimierą i synem Michałem, którego w przyszłym roku czeka egzamin maturalny.

Wiceburmistrz przyznaje, że duży wpływ na jego życie miała Oaza, z którą związany jest od 1979 roku. Jak sam mówi, uformowała go ona w duchu odpowiedzialności i dała inną perspektywę spojrzenia na życie. - Miałem to szczęście, że spotkałem o. Franciszka Blachnickiego, założyciela ruchu i wizjonera. Spotkania z nim wywarły na mnie ogromne wrażenie i spowodowały, że zapragnąłem zaangażować się w pracę i wziąć odpowiedzialność za ten mały kawałek rzeczywistości, w której funkcjonuję - mówi Marek Pastusiak. Równie duże wrażenie wywarła na wiceburmistrzu pierwsza podróż. Wraz z delegacją Episkopatu Polski udał się do Rzymu na Pierwsze Dni Młodzieży.

- Tu w Polsce byliśmy wtedy przygaszeni, przygnębieni rzeczywistością, a spotkanie z tamtejszą, spontaniczną młodzieżą było czymś niesamowitym - wspomina wiceburmistrz.

Obecnie mówi, że jest w domu, gdy nie podróżuje. Ostatnim razem był rodzinnie na Majorce. Najmilej wspomina wyprawę na Rodos.

Gdy już jednak jest w domu, zawsze znajdzie coś do zrobienia. Bardzo interesuje go historia II wojny światowej, jest pod wrażeniem dokonań II Rzeczypospolitej. Czasami zdarza mu się pożyczać książki fantasy od syna. Nie znosi odkurzania, za to z chęcią eksperymentuje w kuchni. Nie pije alkoholu. - Mało kto je moje potrawy, bo jestem fanem ostrej kuchni - śmieje się Marek Pastusiak.

Uśmiech pojawia się na jego twarzy także wtedy, gdy wspomina, że był 22 razy świadkiem na ślubie. Była tylko jedna „reklamacja”.


Kariera zawodowa

Obecny wiceburmistrz Rawy przyszedł na świat w Lublinie. Szkołę średnią , PZL Świdnik, wybrał zgodnie ze swoim zainteresowaniem. Zdobył tam tytuł mechanika osprzętu lotniczego. Następnie wybrał studia na Politechnice Lubelskiej, z kierunkiem maszyny górnicze i wiertnicze. Po studiach zaczął pracę w kombinacie cementowym w Chełmie, gdzie był przewodniczącym rady pracowniczej. W 1991 roku został wybrany na prezydenta miasta Chełm. Funkcję tę pełnił do 1994 roku. Niedługo otrzymał propozycję wiceprezydentury w Skierniewicach. Od 1998 do 2015 r. był prezesem spółki WOD-KAN w tym mieście. Obecnie jest wiceburmistrzem Rawy.

Anna Żebrowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.