Aneta Kapelusz

Marianna Foks, pielęgniarka z prawdziwego zdarzenia

Marianna Foks, pielęgniarka z prawdziwego zdarzenia
Aneta Kapelusz

Medal imienia Florence Nightingale przyznaje Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża od 1912 roku. Od tego czasu otrzymało je jedynie 1.340 pielęgniarek na świecie, w tym 102 Polki. Pielęgniarki uhonorowane tym medalem stanowią wiec elitę elit. Marianna Foks z d. Wójt urodziła się w Makowie.

W 1935 roku rozpoczęła pracę w szpitalu w Skierniewicach i przepracowała w nim następne 55 lat. Mariannę Foks pracownicy i pacjenci szpitala nazywali „Czarną Marysią” z powodu pięknych, ciemnych włosów i oryginalnej urody. Znana była jako osoba bardzo cierpliwa, miła i łagodna. Mówiono, że pomaga leczyć chorych dobrocią. W czasie wojny na jej rękach umierali ci, którym nikt nie potrafił już pomóc. Dodawała im otuchy do końca.

Od początku okupacji pracowała jako pielęgniarka na sali operacyjnej opatrunkowej i septycznej. Należąc do Armii Krajowej pomagała także partyzantom. Chodziła do lasu z opatrunkami i narzędziami chirurgicznymi dla rannych partyzantów, szkoliła sanitariuszki i uczestniczyła w akcjach. Udało jej się uratować przed śmiercią lub wywózką do obozów koncentracyjnych wielu powstańców przebywających w szpitalu. Wywoziła ich z oddziału jako zmarłych do prosektorium, a potem organizowała im cywilne ubranie i ucieczkę.

Po wojnie pracowała jako pielęgniarka zabiegowa.
Była aktywnym członkiem Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej mianował Mariannę Foks na stopień podporucznika Wojska Polskiego (nie będącego w czynnej służbie wojskowej). Otrzymała wiele odznaczeń, m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Marianna Foks zmarła w wieku 90 lat i pochowana została na cmentarzu w Makowie.
Całe życie poświęciła innym, uważała, że człowiek rodzi się i żyje po to, by móc służyć innym ludziom pomocą.
Nasza lokalna laureatka Medalu im. Florence Nightingale zostanie wkrótce uhonorowana tablicą pamiątkową usytuowaną na skwerze przy gimnazjum w Makowie, a ufundowaną przez Władze Samorządowe Gminy Maków.

A kim była Florence Nightingale, której imieniem nazwano ustanowiony w 1912 roku medal?
Nie żyła wtedy od dwóch lat, ale jej sława i zasługi wciąż były na ustach wszystkich. Florence Nightingale (1820-1910) zwana jest twórczynią nowoczesnego pielęgniarstwa. Urodziła się w bogatej, arystokratycznej angielskiej rodzinie i w zasadzie nie musiałaby nic w życiu robić, jednak ku przerażeniu rodziców postanowiła zostać pielęgniarką. Wówczas zawód pielęgniarki wykonywały kobiety wywodzące się z najniższych warstw społecznych, czasem ze środowisk przestępczych. Florence Nightingale postanowiła to zmienić. Po skończeniu kursów pielęgniarskich i praktyk w szpitalu sama otworzyła pierwsza szkołę dla pielęgniarek.

Bardzo dbała o wysoki poziom moralny kursantek i odpowiednie wykształcenie zawodowe, co przyciągało coraz więcej studentek z wyższych sfer. W międzyczasie wybuchła wojna krymska. Wraz ze swoimi pielęgniarkami wyjechała na front, gdzie tworzyła szpitale polowe.

Dyscyplina wprowadzona przez Nightingale poprawiła warunki sanitarne do tego stopnia, że umieralność pacjentów drastycznie spadła z 42 procent do 2 procent. Później została ekspertem Armii Brytyjskiej ds. wojskowej służby pielęgniarskiej. Jej zasługą jest zdefiniowanie metod i sposobów pielęgnacji chorych i poszkodowanych.

Aneta Kapelusz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.