Marianna Zdziarska z Łowicza skończyła 100 lat

Czytaj dalej
Fot. Rafał Klepczarek
Rafał Klepczarek

Marianna Zdziarska z Łowicza skończyła 100 lat

Rafał Klepczarek

Premier RP Mateusz Morawiecki oraz Łowicza Krzysztof Kaliński nie zapomnieli o przypadających na 10 sierpnia setnych urodzinach Marianny Zdziarskiej z Łowicza. W piątkowe przedpołudnie w jej mieszkaniu na osiedli Noakowskiego zebrała się jej najbliższa rodzina oraz goście z miasta i województwa, którzy życzyli jubilatce kolejnych stu lat w zdrowiu i pomyślności.

Marianna Wielemborek przyszła na świat 10 sierpnia 1918 roku w Bąkowie Dolnym w gminie Zduny. W 1943 roku w łowickiej kolegiacie zawarła związek małżeński ze Stanisławem Zdziarskim, który zmarł 13 lat temu. W czasie II wojny światowej młoda para trafiła na roboty do Niemiec. Gdy po zakończeniu wojny wracała do kraju, obdarowana w konie i wóz przez niemieckiego bauera, została ograbiona przez czerwonoarmistów.

Początkowo państwo Zdziarscy mieszkali przy łowickim Przyrynku. W 1968 roku przeprowadzili się do nowego bloku Łowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej na os. Noakowskiego. Pani Marianna przez trzy dekady pracowała jako kucharka w miejscowym liceum medycznym, a jej mąż znalazł zatrudnienie na kolei.

Przez sto lat swego życia łowiczanka dochowała się dwojga dzieci, które przeżyła, trzech wnuczek, czterech prawnuczek i jednego prawnuka oraz trzech praprawnuków.

Setne urodziny pani Marianny w jej mieszkaniu celebrowali m. in. burmistrz Krzysztof Kaliński, jego zastępca Bogusław Bończak, szef zarządu osiedlowego Nowe Miasto Jacek Maciejak oraz Bożena Fabiszewska, reprezentantka Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi. Ta ostatnia odczytała list z życzeniami dla jubilatki podpisanymi przez premiera Morawieckiego.

- Należy pani do pokolenia głęboko doświadczonego w dziejach Polski, które stawało przez różnymi wyzwaniami – napisał prezes rady ministrów RP. – Była pani świadkiem wielu trudnych, ale i doniosłych wydarzeń, które kształtowały kolejne pokolenia Polaków, ich patriotyzm i miłość do Ojczyzny. (…) Święty Jan Paweł II nazwał seniorów „strażnikami pamięci zbiorowej”, którzy „mają szczególny tytuł, aby być wyrazicielami wspólnych ideałów i wartości”. Proszę więc pamiętać, że ciągle potrzebujemy doświadczenia i mądrych rad osób takich, jak pani.

Rafał Klepczarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.