Maspex kupuje markę Łowicz
Grupa Maspex Wadowice kupuje od skandynawskiego funduszu inwestycyjnego IK Investment Partners większość aktywów spółki Agros Nova. Wśród nich znalazł się zakład produkcyjny w Łowiczu oraz znana w całym kraju marka Łowicz. Wadowicki Maspex jest jedną z największych firm w Europie Środkowo-Wschodniej z branży spożywczej. Polska spółka produkuje m. in. soki, napoje, kakao, herbaty rozpuszczalne oraz makarony. Należą do niej takie marki jak Tymbark, Kubuś i Lubella.
- Od wielu lat pracowaliśmy nad realizacją przejęcia, które w sposób jakościowy zwiększyłoby skalę naszego biznesu - informuje Krzysztof Pawiński, prezes Maspex Wadowice. - Grupa Agros Nova to bezdyskusyjnie jedna z najsilniejszych firm spożywczych w tym kraju. Wniesie ona olbrzymi dorobek do naszej spółki w postaci silnych marek oraz, co dla nas bardzo ważne, profesjonalny zespół pracowników, który wypracował tak dobrą pozycję rynkową tej firmy.
Prezes Pawiński dodaje, że przejęciu zakładów produkcyjnych przyświeca wizja wspólnego działania dla zapewnienia dalszego rozwoju tej spółki oraz jej pracowników.
Wstępna umowa zawarta między Maspeksem a IKIP zakłada przejęcie przez nowego właściciela także zakładu produkcyjnego w Wąsoszu, gdzie produkowane są m. in. majonezy Fruktus, oraz znanych marek Krakus, Kotlin, Włocławek, Fruktus, Tarczyn i DrWitt.
W efekcie przejęcia powstanie największa grupa spożywcza w kraju o obrotach wynoszących w skali roku ponad 4 miliardów zł. Strony nie ujawniają wartości transakcji.
Blisko 600 pracowników łowickiego zakładu Agros Nova z nadzieją czeka na przejęcie przez Maspex. - To polska spółka, która pokazała już w innych przejmowanych zakładach, że jej głównym celem jest ich rozwój - mówi Teresa Kowalska, szefowa międzyzakładowej organizacji związkowej NSZZ "Solidarność" w Agros Nova. - Mamy nadzieję, że Maspex dokapitalizuje nasz zakład. Skandynawski fundusz inwestycyjny, który jest właścicielem Agros Nova, bardzo drenował finansowo spółkę i jej pracowników.
Dorota Liszka, rzecznik prasowy wadowickiej spółki zapowiada rozwój produkcji i przyjęcia do łowickiego zakładu nowych pracowników.
Co dalej ze spółką Agros Nova? W Łódzkiem stołeczny koncern będzie nadal prowadzić zakład i centrum logistyczne w Tymienicach pod Zduńską Wolą. W rękach AN dalej pozostaną także popularne na rynku marki soków i nektarów Fortuna, Garden i Pysio.
Marek Sypek, prezes zarządu Agros Nova zapowiada, że w ciągu najbliższych miesięcy Agros Nova będzie poszukiwać możliwości akwizycji podmiotów na polskim rynku w celu dołączenia ich do Agros-Nova Soki lub też możliwości jej sprzedaży do inwestorowi branżowemu. Ma to na celu zapewnienie dalszego rozwoju markom, które pozostały w AN i jej pracownikom. - Po blisko 5-letniej obecności funduszu IK Investment Partners, jako właściciela Agros-Nova, przeprowadzeniu pełnej restrukturyzacji oraz relaunchu strategicznych marek, sprzedaż do inwestora branżowego, jakim jest Maspex, to w pełni naturalny krok - dodaje prezes Sypek.
Grupa kapitałowa Agros Nova, to obecnie wiodący producent branży spożywczej obecny w kilkunastu segmentach rynkowych. W większości z nich lideruje lub zajmuje czołowe miejsca, np. na rynku dżemów, sosów, zup i keczupów. Z kolei motorem rozwoju Grupy Maspex Wadowice są natomiast soki, nektary i napoje, które stanowią aż 70 proc. obrotów firmy oraz makarony, wyroby zbożowe i produkty instant generujące pozostałe przychody ze sprzedaży. W ubiegłym roku wyniosły one łącznie ponad 3,3 miliarda zł.
- Przejęcie części aktywów Agros Nova pozwoli rozszerzyć markową ofertę naszej grupy i zaistnieć w nowych kategoriach - twierdzi Dorota Liszka, rzecznik prasowy GMW.
Jedno z największych przejęć w krajowej branży spożywczej czeka na akceptację ze strony Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Warszawie.
Rafał Klepczarek