Masz w domu ucznia? Sprawdź, co go czeka!
Jakie zmiany czekają w tym roku uczniów podstawówek? Jakich nowości mogą się spodziewać maturzyści w liceach?
Wyjaśniamy, jakie zmiany czekają w tym roku uczniów podstawówek i maturzystów w liceach. W oświacie na pierwszy ogień pójdą szóstoklasiści i dlatego to właśnie nimi najpierw się zajmiemy.
Zapamiętaj: sprawdzian szóstoklasistów odbędzie się 1 kwietnia i będzie on przeprowadzony według zupełnie nowych zasad.
Sprawdzian całkiem inaczej
Można powiedzieć, że obecne szóste klasy przejdą prawdziwy chrzest bojowy.
To trzeba wiedzieć: Jeszcze poprzedni rocznik pisał jeden test z języka polskiego i matematyki. Teraz egzamin podzielony zostanie na dwie części, które odbędą się tego samego dnia.
1. Pierwsza część obejmie zagadnienia z języka polskiego i matematyki. Rozpocznie się o godzinie 9 i potrwa 80 minut.
Ważne! Dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi (na przykład dyslektycy) będą miały więcej czasu - 120 minut.
Uczniowie odpowiedzą na pytania zamknięte i otwarte. Mogą być oparte na zagadnieniach z historii i przyrody.
2. Po pierwszej części egzaminu będzie przerwa, a po niej - test z języka obcego. Zostanie on przeprowadzony po raz pierwszy w historii sprawdzianu szóstoklasisty.
Warto wiedzieć, że uczeń może wybrać tylko ten język, którego uczy się w szkole jako przedmiot obowiązkowy. Tutaj w grę wchodzą języki: angielski, niemiecki, francuski, hiszpański, włoski i rosyjski.
Test potrwa 45 minut. Dla uczniów z tak zwanymi dostosowaniami czas ten może zostać przedłużony maksymalnie o 25 minut.
Dobrze wiedzieć: szóstoklasiści będą rozwiązywać tylko zadania zamknięte.
3. Inaczej zostaną podane wyniki sprawdzianu.
Do tej pory wyniki były wyrażane w punktach. Maksymalnie można było ich zdobyć 40. Teraz zostaną ujęte w procentach, a będzie ich aż cztery: ogólny z części pierwszej, szczegółowy z języka polskiego oraz matematyki, a także osobny z języka obcego.
To trzeba wiedzieć
1. Na wniosek rodziców lub opiekunów prawnych ucznia jego praca jest udostępniana do wglądu w miejscu oraz czasie wskazanym przez dyrektora oraz okręgową komisję egzaminacyjną.
Uwaga! Wyniki sprawdzianu szóstoklasisty są ostateczne i nie można ich podważać na drodze sądowej.
2. Z pisania odpowiednich części sprawdzianu są zwolnieni laureaci konkursów przedmiotowych o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim.
Ważne! Dotyczy to dzieci, które zdobyły ten tytuł w obecnym roku szkolnym z konkursów z języka polskiego i matematyki oraz języka obcego.
Laureaci konkursu z przyrody takiego zwolnienia nie otrzymają. Mają jednak natomiast zapewnioną z tego przedmiotu ocenę celującą na swoim świadectwie.
3. Natomiast uczniowie, którzy zostali laureatami konkursów wojewódzkich lub ponadwojewódzkich w roku szkolnym 2012/2013 lub 2013/2014 i byliby wówczas zwolnieni z całego sprawdzianu, teraz nie muszą pisać jego części pierwszej. W związku ze swoimi osiągnięciami otrzymują z niej najwyższy wynik.
Warto wiedzieć: z tego przywileju mogą skorzystać również laureaci przeprowadzanych w powyższych latach szkolnych konkursów z przyrody (chodzi o lata 2012/2013 lub 2013/2014).
Uwaga! Uprawnienia związane ze zwolnieniem ze sprawdzianu dotyczą konkursów przeprowadzanych przez kuratora oświaty. Przysługują one też laureatom lub finalistom olimpiady przedmiotowej.
4. Laureaci konkursów przedmiotowych o zasięgu wojewódzkim lub też ponadwojewódzkim są przyjmowani do gimnazjów publicznych poza kolejnością.
Sprawdzian szóstoklasisty nadal jest obowiązkowy, a przystąpienie do niego to warunek ukończenia szkoły podstawowej. Wyniki mogą być brane pod uwagę przy rekrutacji do gimnazjów, które nie są gimnazjami rejonowymi.
W szkołach podstawowych znów zrobi się ciaśniej we wrześniu
Do I klasy trafią dzieci urodzone w drugiej połowie 2008, które nie poszły do szkoły we wrześniu 2014. Spotkają się z sześciolatkami z rocznika 2009. Będzie to ostatni rok szkolny, w którym naukę rozpoczną takie mieszane klasy. Od roku 2016/2017 w I klasach znajdą się już sześciolatki. Wyjątkowo także pięciolatki, ale wyłącznie po wydaniu opinii przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną.
Na egzaminie gimnazjalnym zmian nie będzie.
Matura 2015
Rozpocznie się ona 4 maja i potrwa do 29 maja.
Ustny egzamin z j. polskiego
Zupełnie inaczej będzie wyglądał obowiązkowy ustny egzamin z języka polskiego. Przez kilka ostatnich lat uczniowie przygotowywali prezentację na wybrany temat i przedstawiali ją komisji. Pytania dotyczyły przeważnie zagadnień związanych z prezentacją. W LO w tym roku prezentacja znika. Maturzysta będzie losować tekst wraz z poleceniem. Ta forma egzaminu ma sprawdzać umiejętność tworzenia wypowiedzi na określony temat w oparciu o tekst kultury. Na przygotowanie odpowiedzi uczeń będzie miał 15 minut, a na odpowiedź - 10. Dla komisji na zadawanie dodatkowych pytań zarezerwowano 5 minut.
W sumie egzamin nie powinien trwać dłużej niż pół godziny. Za wypowiedź w części ustnej maturzysta może otrzymać maksymalnie 40 punktów (czyli 100 proc.). Egzamin ustny z polskiego, podobnie jak obowiązkowy ustny z języka obcego, nie mają określonego poziomu (nie wyodrębnia się poziomu podstawowego czy też rozszerzonego).
To się nie zmienia
Nadal maturzyści muszą przystąpić do pisemnych egzaminów z języka polskiego, matematyki i języka obcego (wszystkie są na poziomie podstawowym).
Ile to potrwa
Egzaminy pisemne z języka polskiego i matematyki będą trwały 170 minut, z języka obcego - 120. Egzaminy pisemne z przedmiotów dodatkowych potrwają 180 minut. Wyjątkiem jest informatyka (210 minut) i język obcy na poziomie rozszerzonym (150 minut).
To trzeba wiedzieć
Dodatkowo od tego roku uczniowie mają obowiązek przystąpić do pisemnego egzaminu z wybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. Może być nim ten, którego nie uczyli się w szkole. Wynik tego egzaminu nie ma wpływu na fakt zdania (lub nie) matury. Jeśli maturzysta chce, może jeszcze przystąpić do maksymalnie pięciu egzaminów pisemnych z przedmiotów dodatkowych, także na poziomie rozszerzonym. Jako przedmiot dodatkowy może być również wybrany język obcy.
Ważne informacje
Termin złożenia ostatecznej deklaracji maturalnej mija 7 lutego 2015 roku.
W deklaracji muszą się znaleźć informacje o tym, jakie przedmioty uczniowie będą zdawali na maturze (obowiązkowe i wybrane). Wyniki z części pisemnej będą podawane w procentach i centylach, które wskazują, jaki odsetek uczniów w kraju uzyskał ten sam wynik lub niższy od zdającego. Do poprawki w sierpniu mają prawo tylko te osoby, które przystąpiły do wszystkich egzaminów obowiązkowych i nie zdały jednego z nich.
Aby zdać w tym roku maturę w liceum trzeba:
a) otrzymać przynajmniej 30 procent punktów z każdego przedmiotu obowiązkowego w części pisemnej oraz tyle samo z przedmiotów w części ustnej;
b) przystąpić do pisemnego egzaminu z wybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym.
Absolwenci LO, którzy ukończyli szkołę w latach 2004/2005 - 2013/2014 - niezależnie od tego, czy zdawali maturę, czy nie - mogą ponownie do niej przystąpić w maju 2015 roku. Będą zdawać ją wg zasad obowiązujących w zeszłym roku szkolnym. Dotyczy to też absolwentów techników, uzupełniających LO i liceów profilowanych.
Uczniowie technikum w tym roku będą zdawać maturę jeszcze według starych zasad.
Dla nich obowiązkowe będą więc pisemne egzaminy z języka polskiego, matematyki i języka obcego oraz ustne z polskiego i języka obcego. Nadal ich zadaniem jest przygotowanie prezentacji. Aby zdać maturę, muszą oni uzyskać przynajmniej 30 procent punktów z każdego przedmiotu obowiązkowego w części pisemnej i tyle samo z przedmiotów w części ustnej.