Matematyka bez tajemnic

Czytaj dalej
kb

Matematyka bez tajemnic

kb

Czy istnieje większa połowa? Czy kilogram żelaza waży tyle, ile kilogram pierza? Ile potrwa przebycie tej samej drogi samochodem, a ile pociągiem? Pytania kilkulatków mogą stać się świetnym przyczynkiem do rozpoczęcia przygody z matematyką. Jak przekuć tę naturalną ciekawość w pasję do nauki?

Matematyczna wiedza jest kluczowa dla zrozumienia otaczającej nas rzeczywistości i to właśnie w niej warto szukać inspiracji, które pozwolą rozbudzić ciekawość dziecka. Naukę liczenia możemy połączyć z układaniem puzzli. Do poznawania figur geometrycznych posłużyć mogą zdjęcia słynnych budowli. Zasady symetrii wytłumaczymy za pomocą wycinanek, a temat miary i objętości poruszyć można na przykład podczas wspólnego gotowania.

Oto przykładowe ćwiczenia i zabawy, które pomogą nam zainteresować dziecko matematyką i z nią oswoić.

1. Szacowanie - pomaga zbudować świadomość zależności między różnymi wielkościami, rozwija też logiczne myślenie. Te umiejętności możemy kształtować, na przykład pokazując dziecku przez chwilę pojemnik z kilkoma niewielkimi przedmiotami. Potem je zakrywamy, zanim dziecko zdąży policzyć. Zadanie polega na zgadnięciu, ile rzeczy znajduje się w pudełku. Po próbie dziecku liczy, ile ich było.

2. Układanie ciągów z obrazków połączone z odgadywaniem, jaki symbol powinien znaleźć się na następnym miejscu. Gdy ułożymy na przykład trójkąt-trójkąt-kwadrat-trójkąt-trójkąt, poprośmy dziecko, by dołożyło kolejny kształt - zgodnie z dotychczasową regułą.

3. Obrazki z figur pomagają oswoić dziecko z geometrią. Przed rozpoczęciem zabawy wytnijmy ze sztywnego papieru koła, trójkąty, kwadraty, prostokąty i inne wielokąty w różnych rozmiarach, kształtach i kolorach. Możemy poprosić dziecko o ułożenie konkretnego obrazka (kota, auta, domu) albo dać wolną rękę. Potem porozmawiajmy z maluchem o tym, jakie figury wykorzystał. Z czasem, gdy pozna już nazwy poszczególnych kształtów, zachęcajmy, by opowiedział, co z czym połączył. Może też tworzyć budowle z klocków (brył) o różnych kształtach.

kb

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.