MATURA 2015: Wyniki egzaminu dojrzałości i ranking Perspektyw [GALERIA]

Czytaj dalej
Fot. Marta Denisiuk
Marta Denisiuk

MATURA 2015: Wyniki egzaminu dojrzałości i ranking Perspektyw [GALERIA]

Marta Denisiuk

Według OKE egzamin zdało 74 proc. absolwentów. Pogromem okazała się po raz kolejny królowa nauk - matematyka.

We wtorek, 30 czerwca absolwenci szkół ponadgimnazjalnych poznali wyniki matury 2015. Świadectwo dojrzałości otrzymało 74 procent tegorocznych abiturientów. To niewiele lepiej od roku ubiegłego.

Ze wstępnych danych OKE w Łodzi wynika, że 7 proc. maturzystów nie zdało co najmniej dwóch z pięciu obowiązkowych egzaminów. Z kolei jednego z obowiązkowych egzaminów maturalnych nie zdało 19 procent. Ci maturzyści mają prawo do sierpniowej poprawki matury.

Taką możliwość będą mieli m. in. uczniowie z LO im. B. Prusa w Skierniewicach, gdzie dwoje uczniów poległo właśnie na matematyce. W LO maturę zdawało 188 uczniów, ponadto 35 absolwentów podwyższało wynik z lat ubiegłych (ci, których wynik maturalny nie zadowala, mogą go poprawiać przez pięć lat od otrzymania świadectwa dojrzałości - przy. red.).

Podpytywani przez nas uczniowie za najcięższe przedmioty uważali wos, fizykę oraz niemiecki na poziomie rozszerzonym. - Jestem dobrej myśli, papiery składam na kilka uniwersytetów, powinno się udać- ocenia Michał Klepaczka z LO im. B. Prusa, który marzy o prawie.

W liceach matura 2015 była przeprowadzana w nowej formule. Tu zdało 80 proc. maturzystów. W technikach, gdzie obowiązywała jeszcze starsza wersja egzaminu, tylko 63 procent. Pogromem okazała się znów matematyka, której nie zdało 19 proc. w liceach oraz 32 proc. w technikach.

Za nami również kolejny ranking Perspektyw

Najwyżej ze szkół w naszym regionie uplasowało się - tradycyjnie już - Klasyczne LO im. ks. Stanisława Konarskiego w Skierniewicach, które zajęło 101. miejsce w kraju (8. w województwie). Na 287. miejscu jest LO im. B. Prusa (w województwie 23. miejsce).

Wśród łowickich ogólniaków 194. miejsce zajmuje Pijarskie LO Królowej Pokoju
(17. w województwie). 220. miejsce zajęło I LO im. Chełmońskiego (19. w Łódzkiem). W Rawie Maz. prym wiedzie LO im. M. Skłodowskiej-Curie z 312. pozycją w Polsce (27. w województwie).

Wśród techników w naszym regionie najwyżej uplasowało się technikum w skierniewickim ZS nr 3 (ekonomik)
z 9. pozycją w województwie i 98. w kraju.

W Łowiczu na 157. miejscu (12. w województwie) znalazło się technikum w ZSP nr 2, technikum ZSP nr 4 (22. w województwie, 281. miejsce w kraju).

Perspektywy opracowały też ranking LO według nowej metodologii. Dzięki niej dowiadujemy się, które licea najlepiej przygotowują kandydatów na studia inżynierskie. Ranking Liceów STEM ma być rekomendacją zarówno dla kandydatów do liceów zainteresowanych naukami ścisłymi i technicznymi, jak i dla wiodących uczelni, ceniących absolwentów szkół ponadgimnazjalnych najlepiej kształcących w zakresie przedmiotów ścisłych.

W tym rankingu 52. miejsce w kraju zajął skierniewicki "klasyk", a 118. miejsce Pijarskie LO w Łowiczu.

Marta Denisiuk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.