Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Miało być uzdrowisko, a jest ściernisko, czyli wielkie sprzątanie poligonu

Czytaj dalej
Fot. archiwum/skierniewice.naszemiasto.pl
Marcin Niklewicz

Miało być uzdrowisko, a jest ściernisko, czyli wielkie sprzątanie poligonu

Marcin Niklewicz

Oczyszczenie ze śmieci przynajmniej najbardziej uczęszczanych miejsc na terenie dawnego poligonu, a przede wszystkim dotarcie do świadomości mieszkańców - to główne założenia akcji „Sprzątanie poligonu”, zaplanowanej na ostatnią sobotę kwietnia.

Inicjatywa wyszła od Klubu Gazety Polskiej w Skierniewicach, zaś pomoc w zorganizowaniu akcji zadeklarował Zakład Utrzymania Miasta. Dlaczego za cel obrano akurat teren dawnego poligonu?

- Mieszkam niedaleko i widzę, że z tego terenu korzysta bardzo dużo osób: rowerzyści, grzybiarze, quadowcy, ludzie przychodzą tu z psami, spacerują całe rodziny - wyjaśnia Sylwester Kardialik, przewodniczący Klubu Gazety Polskiej w Skierniewicach. - To piękny, zalesiony teren i warto o niego zadbać.

Do udziału w sprzątaniu zachęca wszystkich, którym leży na sercu skierniewicka przyroda. Rozpoczęcie akcji zaplanowano na następną sobotę, 28 kwietnia. Zbiórka odbędzie się o godzinie 10 przy wjeździe na poligon od strony ul. Sosnowej. O worki na śmieci i rękawiczki ochronne, a także o odbiór zebranych odpadów, zadba ZUM.

To pierwsza taka akcja skierniewickiego KGP. Organizatorzy nie wykluczają kolejnych, ale mają nadzieję, że nie będą konieczne.

- Na poligonie można znaleźć m.in. odpady budowlane czy śmieci, przywożone tu w workach. Chcemy dotrzeć do świadomości mieszkańców, żeby zmienili swoje postępowanie. A ponieważ samo gadanie nic nie pomoże, postanowiliśmy wziąć się za sprzątanie - wyjaśnia Sylwester Kardialik.

Sprzątanie przewidziano na około 4 godziny. Po zakończeniu wszyscy uczestnicy akcji będą mogli wziąć udział w ognisku (kiełbaski zapewnia organizator). Więcej informacji można uzyskać pod numerem 608-628-721.

Poprzednie władze miasta zamierzały na poligonie stworzyć uzdrowisko, wykorzystując źródła słonych wód geotermalnych. Pomysł wzbudzał duże kontrowersje wśród mieszkańców, m.in. z uwago na obostrzenia, jakie wprowadzało objęcie dużej części Skierniewic statusem obszaru uzdrowiskowego. Po wyborach samorządowych został zarzucony przez obecną ekipę. Teraz niezagospodarowany teren dawnego poligony wykorzystywany jest do celów rekreacyjnych.

Tutaj się czyta. Bez reklam.

Tak jak w kiosku. Kupując prenumeratę cyfrową, możesz czytać najnowsze wydanie Tygodnika ITS.

Co zyskujesz:

  • dostęp do wszystkich treści Tygodnika ITS
  • najnowsze e-wydanie Tygodnika ITS
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu
Marcin Niklewicz

Komentarze

2
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

pedalot

opony do lasu wyrzucają.

kwitnący handel

Kardzialik swoje przewodnictwo w klubie gazety polskiej zawdzięcza posłowi X. obecnie PiS, a dawniej członkowi partii Y. To z X związany dość blisko był też aresztowany radny sejmiku z Radomska. Z tego co mówią ludzie ze środowiska około rawskiego, Kardzialik był zdeklarowanym wrogiem obecnego prezydenta Skierniewic Krzysztofa Jażdżyka i zabiegał o kandydowanie z PiS. Około roku temu wyczyścił na swoim profilu krytykę Jażdżyka, a obecnie dostał pracę jako zastępca dyrektora domu pomocy społecznej. Tak obecny, lewicowy prezydent Skierniewic pozbywa się wrogów i wchłania ich zamykając im możliwość krytyki. Zauważyć należy że zastępcą Jażdżyka jest były I Sekretarz PZPR w Skierniewicach, a wczesniej Burmistrz Rawy Mazowieckiej. Ci ze starej komuny mają doświadczenie jak ogrywać, kupować ,manipulować itp. Docierają sygnały że pracę u I Sekretarza PZPR załatwił mu jeden z polityków z prawej strony. Może to być w zamian za to, że gdy wybory ponownie wygra Jażdżyk to I sekretarz PZPR ma zapewnione zatrudnienie. Nie będzie zatem kontrkandydatem w mieście XYZ, dla kandydata którego ewentualnie wystawi parlamentarzysta.

tygodnikits.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.