Roman Bednarek

Miasto dzieli się budżetem z lokalnym biznesem

Miasto dzieli się budżetem  z lokalnym biznesem
Roman Bednarek

Miasto przygotowało już konkretne rozwiązania dotyczące ulg dla skierniewickich przedsiębiorców. Będzie odraczać płatności podatku od nieruchomości, a nawet je umarzać. Na ulgi mogą również liczyć najemcy miejskich lokali użytkowych. Są już gotowe projekty uchwał.

O wsparciu dla skierniewickich przedsiębiorców, w których na pewno uderzy kryzys związany z epidemią, prezydent Krzysztof Jażdżyk mówił już od dawna. Zapewniał, że chce przygotować konkretne propozycje, które będą rzeczywistym wsparciem dla skierniewickiego biznesu, a nie propagandowym pustosłowiem.

- Chcemy też zorientować się, na co nas nas stać, ponieważ nie chcielibyśmy błędnymi decyzjami pogrążyć budżetu miasta - tłumaczył gospodarz miasta.

Po świętach wyklarowały się pomysły na ulgi finansowe dla przedsiębiorców. Zostały ujęte w dwóch uchwałach, które radni podejmą na najbliższej sesji rady miasta. Pierwsza mówi o umorzeniach podatku od nieruchomości, druga o odroczeniu.

- Uchwała o zwolnieniu z podatku na okres trzech miesięcy będzie miała zastosowanie wobec przedsiębiorców, których przychody z powodu epidemii i związanym z nią kryzysem spadły o co najmniej 80 procent - tłumaczy skarbnik miasta Liliana Majka. - Na przesunięcie terminu płatności podatku od nieruchomości mogą liczyć firmy, których przychody obniżyły się o co najmniej 40 procent. W obydwu przypadkach wykorzystaliśmy możliwości, jakie daje nam ustawodawca.

Przedsiębiorcy oczywiście muszą wykazać, że są uprawnieni do skorzystania z wymienionych ulg.

- Wystarczy, że przedsiębiorca, który chce skorzystać z ulgi, złoży oświadczenie, że na przykład w kwietniu 2020 roku jego przychody były odpowiednio niższe od przychodów w analogicznym okresie roku ubiegłego - tłumaczy Liliana Majka. - Jeśli natomiast ktoś nie prowadził działalności gospodarczej w ubiegłym roku, może posłużyć się średnimi przychodami z dwóch wcześniejszych miesięcy.

Na ulgi mogą liczyć również przedsiębiorcy korzystający z wynajmu lokali użytkowych w zasobach Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej.

- W tym przypadku każdy, wniosek będzie rozpatrywany indywidualnie - mówi prezydent Krzysztof Jażdżyk.

Inaczej będą traktowani ci, którzy z powodu epidemii musieli całkowicie zrezygnować z prowadzonej działalności, zrezygnowali z niej częściowo i w ogóle nie musieli z niej rezygnować (np. sklepy spożywcze).

Sesja rady miasta najprawdopodobniej rozpocznie się w przyszłym tygodniu, a ponieważ będzie prowadzona w formie korespondencyjnej, może potrwać kilka dni. Uchwały o ulgach powinny być podjęte do końca kwietnia.

Roman Bednarek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

tygodnikits.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.