Miasto kupuje... park

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Burzyński
Sławomir Burzyński

Miasto kupuje... park

Sławomir Burzyński

Gdy we wrześniu 2014 roku otwarto podwoje zrewitalizowanego parku miejskiego, niektórzy ze skierniewiczan byli zaskoczeni, że rewitalizacja nie objęła całego parku, bo pominięto fragment za mostem kolejowym.

Dla mieszkańców miasta park miejski jest całością, choć to pozory. Zrewitalizowany obszar pomiędzy ulicami Sienkiewicza, Prymasowską, Kościuszki oraz torami kolejowymi ma powierzchnię 22 ha, natomiast 3,5 ha parku za mostem kolejowym nie należy do miasta (poza wąskim pasem wzdłuż rzeki). To własność Instytutu Ogrodnictwa.

Pisaliśmy o tym m.in. na początku ubiegłego roku, gdy skierniewiczanie domagali się naprawy tonącej w błocie alejki, biegnącej od ogrodzonego wejścia do parku przy moście kolejowym w kierunku ulicy Łowickiej. Po interpelacji w tej sprawie jednego z radnych miejskich władze miasta odpowiedziały, że „ta część parku należy do Instytutu Ogrodnictwa i miastu nie wolno wydatkować środków publicznych na utrzymanie cudzego terenu”.

Jednocześnie trwały negocjacje w sprawie kupna parku za mostem. Obecnie sprawa zbliża się do finału i wszystko wskazuje na to, że miasto odkupi od instytutu prawie 2 hektary.

- Jesteśmy na etapie uzgadniania aktu notarialnego. Chcemy kupić obszar o powierzchni 1,96 ha i jesteśmy w stanie zapłacić około 280 tysięcy złotych - zdradza Eugeniusz Góraj, wiceprezydent miasta.

Negocjacje dotyczą parku, który nie został przez instytut odgrodzony, czyli terenu od mostu kolejowego do płotu otaczającego pałacyk myśliwski (Sabediany) i wzdłuż tego płotu do kładki przy ulicy Łowickiej.

Ścieżka do Zadębia

Jednocześnie miasto przygotowuje wniosek o dofinansowanie budowy m.in. ścieżki rowerowej przez park, wzdłuż rzeki, która połączy osiedle Widok z bulwarem za kościołem św. Jakuba.

- Do 7 lipca musimy złożyć wniosek o dofinansowanie - informuje Zbigniew Sawicki, naczelnik wydziału pozyskiwania środków zewnętrznych. - Umożliwi to uporządkowanie parku za torami oraz zmianę przebiegu szlaku turystycznego, który z Puszczy Bolimowskiej pobiegnie do Strobowa właśnie przez nasz park.

Inwestycja powinna zacząć się w przyszłym roku.

W dalszych latach szlak rowerowy brzegiem Łupi będzie przedłużony aż do Zadębia i połączy się ze ścieżką wokół zalewu, której budowa w ramach zadania inwestycyjnego „Podniesienie atrakcyjności infrastruktury turystycznej miasta Skierniewice” właśnie się zaczyna. W maju wyłoniono wykonawcę tej inwestycji, konsorcjum firm Eco-Therm z Łowicza i Ekoinstal ze Skierniewic.

O tym projekcie pisaliśmy obszernie kilka miesięcy temu. Jak się dowiadujemy w ratuszu, pierwszym etapem podniesienie atrakcyjności infrastruktury turystycznej będzie budowa asfaltowej ścieżki pieszo-rowerowej wokół zalewu Zadębie, jeszcze w tym roku. Termin wykonania całości to koniec sierpnia przyszłego roku.

Sławomir Burzyński

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.