Miasto pomyślało o najmłodszych mieszkańcach i zbuduje dla nich żłobek

Czytaj dalej
Fot. Roman Bednarek
Roman Bednarek

Miasto pomyślało o najmłodszych mieszkańcach i zbuduje dla nich żłobek

Roman Bednarek

Na działce miejskiej przy ulicy Rawskiej, w pobliżu marketu Biedronka, powstanie żłobek dla 160 dzieci. Inwestycja ma być zakończona do września 2016 r.

Miasto ogłosiło już przetarg na wykonanie projektu żłobka miejskiego, którego budowa ma się rozpocząć w tym roku. Budynek żłobka będzie zlokalizowany na działce miejskiej przy ul. Rawskiej, ciągnącej się aż do ul. Strobowskiej. Działka ma powierzchnię ponad 3 tys. metrów kw.

Braliśmy pod uwagę różne możliwości lokalizacji żłobka – tłumaczy wiceprezydent Eugeniusz Góraj. – Nie wykluczaliśmy nawet wykorzystania dla tego celu budynku po dawnym liceum ekonomicznym przy ul. Lelewela, ale w końcu doszliśmy do wniosku, że aby zapewnić dzieciom warunki najlepsze z możliwych, najlepiej będzie wznieść nowy budynek od podstaw.
Najpierw urzędnicy ratusza szukali działki na osiedlu Widok. Rozglądano się także za odpowiednią lokalizacja obiektu na terenie dawnych koszar wojskowych.

Na osiedlu Widok może i udałoby się znaleźć odpowiednią działkę, ale plan zagospodarowania przestrzennego tego rejonu miasta nie przewiduje takich obiektów. Plan można oczywiści zmienić, ale musielibyśmy stracić na to prawie rok, a budowę chcemy rozpocząć jak najszybciej – mówi wiceprezydent. – Przy ul. Batorego, na terenie dawnej jednostki wojskowej działka by się znalazła, ale byłby utrudniony dojazd do niej zarówno od ul. Batorego, jak i od 1 Maja.

Wybór padł zatem na działkę przy ul. Rawskiej, położonej niemal naprzeciwko marketu Biedronka.

– Ta działka najlepiej nadawała się do tego celu – tłumaczy Góraj. – Ma 75 metrów szerokości, co ułatwia projektowanie, jest wyposażona we wszystkie media, łącznie z gazem i ma ponad 3 tys. metrów kw. Powierzchni, a więc zmieści się na niej wygodny dojazd i parking.

Przyszły żłobek ma pomieścić 160 najmłodszych mieszkańców Skierniewic. W tej chwili nie wiadomo, jakie będą jego koszty. Warto jednak przypomnieć, że wybudowany w ubiegłym roku w Rawie Mazowieckiej żłobek dla 74 dzieci kosztował 5,5 mln zł. Skierniewicki zapewne pochłonie więcej pieniędzy, ale miasto liczy na dofinansowanie z resortowego programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi do 3 lat „Maluch”, który – jak zapewnia wiceprezydent Góraj – ma ogłoszony lada dzień. Dofinansowanie z tego programu wynosi 40 tys. zł na jedno miejsce dla dziecka w żłobku, w sumie więc inwestycja zyskałaby dotację w wysokości 6,4 mln zł.

W Skierniewicach istnieje żłobek na 110 miejsc zlokalizowany w dwóch miejscach – w jednym z bloków na osiedlu Widok oraz w pomieszczeniach budynku po dawnej bursie przy ul. Pomologicznej. Czy zatem jest sens budowy nowego żłobka dla 160 dzieci?

– Nawet przez sekundę nie wątpię, że taki obiekt jest potrzebny mieszkańcom Skierniewic – przekonuje wiceprezydent Góraj – Mam dane Głównego Urzędu Statystycznego za 2013 rok, bo za 2014 jeszcze nie ma, i wynika z nich, że w Skierniewicach mieszka 2 tys. dzieciaków w wieku do 3 lat. Gdy wybudujemy żłobek przy ul. Rawskiej potrzeby młodych skierniewiczan będą zaspokojone w 8 proc., a gdy przedszkole nr 8 przeniesie się do nowego budynku, dla istniejącego już żłobka pozyskamy dodatkowo 50 miejsc. Wtedy ok. 15 proc skierniewickich dzieci będzie miało zapewnione miejsce w żłobku. Te liczby mówią same za siebie.

Jak zapewnia Marzena Krawczyk, dyrektor żłobka miejskiego, w tej chwili wszystkie miejsca w nim są zajęte.

– W kolejce oczekuje 17 osób i rodzice ciągle pytają o miejsce dla swojego dziecka – mówi. – Z tego co wiem, w niektórych przedszkolach tworzone są grupy dzieci dwuletnich, w zasadzie kwalifikujących się do żłobka. A więc budowa nowego obiektu jest jak najbardziej uzasadniona, zwłaszcza że będzie on idealnie dopasowany do potrzeb maluchów.

O tym, że budowa nowego żłobka ma sens, przekonane są także młode mamy.

– Aby dostać się do miejskiego żłobka, trzeba po ogłoszeniu naboru stać w długiej kolejce. Bywa, że rodzice czekają w niej przez całą noc – mówi Monika Bursztynowicz, jedna z założycielek i liderka Klubu Mamy, działającego w mieście od ponad roku. – Gdy miesiąc temu pytałam o miejsce w żłobku, to okazało się, że byłabym na 37. pozycji oczekujących. Z tego, co wiem, wiele osób pyta i rezygnuje z zapisu na liście rezerwowej, bo nie dostrzega w tym żadnego sensu. Przy zapisach też byłoby więcej chętnych, ale nie wszyscy mogą lub chcą stać w całonocnej kolejce. Uważam, że to potrzebna inwestycja w mieście.

Żłobek przy ul. Rawskiej ma ruszyć od września 2016 r. Miesięczna opłata w nim ma wynosić 340 zł. Po oddaniu go do użytku miasto zamierza zbudować podobny żłobek na osiedlu Widok.

– Budując żłobek przy ul. Rawskiej będziemy mieli czas na to, aby zmienić plan zagospodarowania przestrzennego Widoku, co umożliwi nam rozpoczęcie w tym rejonie miasta budowy kolejnego żłobka – podkreśla wiceprezydent Góraj.

Roman Bednarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.