Miasto zrezygnowało z budowy żłobko-przedszkola na Widoku. Ma inną koncepcję

Czytaj dalej
Fot. Roman Bednarek
Roman Bednarek

Miasto zrezygnowało z budowy żłobko-przedszkola na Widoku. Ma inną koncepcję

Roman Bednarek

Miasto wycofało się z koncepcji budowy tak zwanego żłobko-przedszkola na osiedlu Widok. Zrezygnowało również z przyznanego już dofinansowania na ten cel. Nie oznacza to, że zrezygnowało z tej inwestycji. Budowa jednak rozpocznie się rok później i w innym miejscu.

W budżecie miasta na 2019 r. zapisano na tę inwestycję kwotę ponad 19 mln złotych. Suma ogromna, ale miasto tłumaczyło takie koszty budową obiektu w technologii pasywnej, która później miała znacznie obniżyć koszty jego eksploatacji. Na wysoki koszt budowy wpływ miał również projekt budowy podziemnego parkingu na 140 samochodów.

Miasto podpisało już umowę z Urzędem Marszałkowskim w Łodzi na dofinansowanie inwestycji w wysokości 8 mln zł. Wszystko szło zatem zgodnie z planem, gdy nagle rzeczywistość spłatało samorządowi figla.

Ogłoszono bowiem przetarg na wykonawstwo budynku w systemie „zaprojektuj i wybuduj”, do którego stanęło kilka firm. Te zażądały jednak znacznie więcej pieniędzy na wykonanie tego zadania. Jak poinformował wiceprezydent Eugeniusz Góraj, najtańsza oferta opiewała na 27 mln złotych.

- Po odliczeniu dotacji musielibyśmy zatem wyłożyć z budżetu 19 mln złotych - tłumaczy wiceprezydent. - Nie mogliśmy przyjąć takiego rozwiązania.

Na ostatniej sesji rady miasta dokonano zmian w bieżącym budżecie miasta. Między innymi zmniejszono kwotę zarezerwowaną na budowę żłobko-przedszkola o 373 tys. zł. Zwłaszcza ta pozycja wzbudziła czujność radnych opozycyjnych i posypały się pytania.

- Na budowę żłobko-przedszkola uzyskaliśmy dofinansowanie w wysokości 8 mln złotych. Czy to prawda, że miasto zrezygnowało z tej dotacji? - dociekał radny Marek Pastusiak. - Oznacza to rezygnację z inwestycji. Co sesja zmniejszamy wydatki na kolejne zadania, czyli miasto dostaje finansowej zadyszki i nie wystarcza środków na zaplanowane inwestycje.

Wiceprezydent Eugeniusz Góraj przyznał, że miasto rozwiązało umowę z Urzędem Marszałkowskim w Łodzi na dofinansowanie inwestycji i zrezygnowało z jej realizacji .

- Zapiszemy w budżecie nowe zadanie budowy żłobko-przedszkola, ale obiekt zostanie wykonany w technologii tradycyjnej i powstanie nie przy ulicy Widok, ale przy ulicy Nowobielańskiej, gdzie jest znacznie więcej miejsca - tłumaczył wiceprezydent Góraj. - Lada dzień ogłosimy przetarg na wykonanie projektu, do końca roku powinniśmy rozstrzygnąć przetarg na wykonawstwo, a budowa powinna się rozpocząć na początku roku przyszłego i zakończyć w sierpniu roku 2021.Myślę, że pozyskamy na ten cel nową dotację, mamy na to 2,5 roku. Nie zgadzam się też ze stwierdzeniem, że ograniczamy wydatki. Po prostu rzeczywistość jest dynamiczna i musimy się do niej dostosowywać - dodał.

Żłobko-przedszkole miałoby powstać na działce przy ul. Nowobielańskiej, gdzie mieści się między innymi Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy.

Roman Bednarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.