Miejska Biblioteka Publiczna: rok 2016 będzie ciekawy i inspirujący
Wiele ciekawych propozycji na bieżący rok trzyma w zanadrzu Miejska Biblioteka Publiczna. Zdradzamy niektóre z nich.
Ciekawie rysuje się program Miejskiej Biblioteki Publicznej na rok bieżący. Będzie kilka projektów, które cyklicznie realizowane są każdego roku, a cieszą się rosnącym zainteresowaniem mieszkańców; nie zabraknie też spotkań z ciekawymi ludźmi, w tym także ze skierniewiczanami. O wielu planach można mówić już dziś, natomiast zrealizowanie części zamierzeń będzie zależało od tego, czy placówka otrzyma dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz w jakiej wysokości.
- Pod koniec stycznia rozstrzygnięty zostanie konkurs ministerialny na projekty związane z promocją czytelnictwa - podkreśla Izabela Strączyńska, dyrektor MBP w Skierniewicach. - Jeśli pieniędzy będzie więcej, zaproponujemy skierniewiczanom bogatszy program projektu „Czytam i...”, jeśli natomiast będzie ich mniej, trzeba będzie go trochę okroić. Jednak pewne plany możemy zdradzić już teraz.
Już wkrótce, bo 21 stycznia, biblioteka zaprosi mieszkańców na interesujące spotkanie z dr. Rafałem Zarębskim, językoznawcą z Uniwersytetu Łódzkiego, który będzie mówił o językowym tabu. Natomiast 18 lutego odbędzie się spotkanie z łodzianką Jolantą Szwalbe.
- Spotkanie odbędzie się pod hasłem „nie starzeje się ten, kto nie ma na to czasu’’. Jolanta Szwalbe jest autorką „Bardzo inspirujących antologii cytatów” - mówi o gościu szefowa biblioteki. - W 2008 roku założyła własne wydawnictwo, aby jej książki mogły ukazywać się na rynku wydawniczym. Spotyka się ze słuchaczami uniwersytetów trzeciego wieku oraz czytelnikami w bibliotekach. Podczas tych spotkań stara się zarazić publiczność różnego rodzaju aktywnością.
Tydzień później odbędzie się promocja powieści „...a życie się toczy...”, której autorką jest skierniewiczanka Wiesława Maciejak. Pierwszą część powieści pod tym samym tytułem wydała w 2013 roku Miejska Biblioteka Publiczna w Skierniewicach, zaś druga część łącznie z pierwszą ukaże się 9 lutego nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka. Książka liczy 712 stron.
Skierniewiczanka zasłynęła najpierw w lokalnym środowisku jako poetka, później dopiero postanowiła spróbować swoich sił w większej formie literackiej.
- Przejście na emeryturę pozwoliło mi zająć się pisaniem - mówi o sobie autorka powieści. - Może mój przypadek doda otuchy seniorom, którzy często uważają, że w starszym wieku to już tylko nuda, smutek i oczekiwanie.
W maju po raz kolejny odbędzie się Tydzień Bibliotek, natomiast na początku października biblioteka po raz trzeci zorganizuje Festiwal Reportażu, obfitujący w spotkania z mistrzami tego gatunku dziennikarskiego. Wśród zaproszonych gości pojawiły się między innymi takie nazwiska, jak: Marcin Meller, Marek Niedźwiecki, Barbara Włodarczyk i Marcin Wasielewski.
Na początku listopada odbędzie się już piąta edycja konkursu literackiego „Papierówka”.
- Tym razem rozstrzygniemy konkurs na opowiadanie napisane na temat „Z dziennika podróżnika” - zdradza szczegóły konkursu Izabela Strączyńska.
Więcej informacji o tym, co w 2016 roku zaproponuje skierniewiczanom Miejska Biblioteka Publiczna, będzie znanych na początku lutego.