Miejski Ośrodek Kultury w Skierniewicach zostanie Centrum Kultury i Sztuki

Czytaj dalej
Magdalena Grajnert

Miejski Ośrodek Kultury w Skierniewicach zostanie Centrum Kultury i Sztuki

Magdalena Grajnert

Zamiast Miejskiego Ośrodka Kultury powstanie Centrum Kultury i Sztuki. Czy jego zadania i cele będą tożsame z MOK-owskimi?

Pod głosowanie rady miasta został poddany projekt uchwały w sprawie przyjęcia statutu Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach. Miejski Ośrodek Kultury przestanie istnieć. Czemu ma służyć ta zmiana?

- To nazwa znaczeniowo otwarta, wnosi odczucie wolności i różnorodności - tłumaczy Filip Urbanek, dyrektor MOK. - Jest nośna promocyjnie, wizerunkowo, brzmieniowo.

Jak zauważa Filip Urbanek, dotychczasowe nazwy ośrodka kultury z dookreślnikami "miejski", "młodzieżowy" czy "wojewódzki", ograniczają już z założenia.

- Kultura jest ponad lokalność czy wiek odbiorców. Rolą instytucji kultury jest upowszechnianie wzorców kultury narodowej i kultury narodów świata, a więc kultury szerokiej, a nie tylko lokalnej, oczywiście przy jednoczesnym promowaniu i szanowaniu lokalnych osiągnięć - dodaje dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury.

Struktura Centrum Kultury i Sztuki ma być trójstopniowa. W pionie organizacyjnym znajdą się działy administracyjno-gospodarczy i dział technicznej realizacji imprez, w pionie merytorycznym dział edukacji artystycznej i impresariatu, dział promocji i reklamy wraz z punktem informacji kulturalnej oraz zespół ds. pozyskiwania środków zewnętrznych. Działać będzie również dział księgowo-kadrowy.

Z osobami decyzyjnymi współpracować będą jednostki CKiS czyli Radio RSC, kinoteatr Polonez, Regionalna Akademia Twórczej Przedsiębiorczości i Klub Konstancja.

- Dokładne zadania i cele CKiS określimy na etapie przygotowywania planu pracy i budżetu na 2016 rok czyli w okolicach września - października - informuje.

Pełna wypowiedź Filipa Urbanka, dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury w Skierniewicach na temat zmiany nazwy jednostki:

Przede wszystkim chciałbym zwrócić uwagę, że nie powołujemy Centrum Kultury i Sztuki, a jedynie proponujemy zmianę (decyzję 20.08.2015 roku podejmie Rada Miasta Skierniewice) nazwy Miejskiego Ośrodka Kultury.

W uzasadnieniu projektu uchwały zapisaliśmy:

CENTRUM KULTURY i SZTUKI - to nazwa znaczeniowo otwarta, wnosi odczucie wolności i różnorodności. Jest nośna promocyjnie, wizerunkowo, brzmieniowo.

Dotychczasowe nazwy ośrodka kultury z dookreślnikami Miejski, Młodzieżowe, Wojewódzki ograniczają już z założenia. Kultura jest ponad lokalność czy wiek odbiorców. Rolą instytucji kultury jest upowszechnianie wzorców kultury narodowej i kultury narodów świata, a więc kultury szerokiej, a nie tylko lokalnej - oczywiście przy jednoczesnym promowaniu i szanowaniu
lokalnych osiągnięć.

Centrum to miejsce, które skupia środowiska, odbiorców, twórców, organizacje pozarządowe itp. Centralne miejsce organizowania kultury. Nazwa Centrum Kultury i Sztuki mówi czym instytucja kultury ma się zajmować i na czym koncentrować - na upowszechnianiu kultury i edukacji artystycznej we wszystkich dziedzinach sztuki.

Centrum Kultury i Sztuki przyjmując nazwę odnosi się również do wzorców najwyższych - Ministerstwa Kultury, które jeszcze nie dawno nazywało się Ministerstwem Kultury i Sztuki, dziś Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Nadanie nazwy Centrum Kultury i Sztuki jest symboliczne otwarciem. Komunikatem, że kultura ma znaleźć się w centrum uwagi jak również w centrum ma się znaleźć człowiek, który ją tworzy i w niej uczestniczy.

Jednocześnie jest to okazja do uporządkowania Statutu CKiS (obecny jest w wielu punktach nieaktualny), uporządkowania struktury organizacyjnej(w tym powołania działów, zespołów, przypisania zadań, zakresu odpowiedzialności i kompetencji) i uruchomienia aktywnej promocji prowadzonej przez Dział Promocji i Reklamy.

Struktura będzie trójstopniowa, odejdziemy od jednoosobowego zarządzania. W pionie organizacyjnym znajdą się działy Administracyjno-gospodarczy oraz dział technicznej realizacji imprez, w pionie merytorycznym dział edukacji artystycznej i impresariatu, dział promocji i reklamy wraz z punktem informacji kulturalnej oraz zespół ds. pozyskiwania środków zewnętrznych.

W sprawach merytorycznych i organizacyjnych odpowiednio z osobami decyzyjnymi współpracować będą jednostki CKiS, czyli Radio RSC, Kinoteatr Polonez, Regionalna Akademia Twórczej Przedsiębiorczości i Klub Konstancja. Działać będzie również dział księgowo-kadrowy.

W przyszłości chciałbym, aby pojawił się specjalista ds. wychowania patriotycznego oraz współpracy z organizacjami pozarządowymi. W ten sposób dalibyśmy duże wsparcie dla stowarzyszeń i fundacji. Często mamy wspólne idee i cele, z takiej współpracy może powstać wiele dobrego, wierzę, że będzie ona owocna i korzystna dla wszystkich.

Dokładne zadania i cele CKiS określimy na etapie przygotowywania planu pracy i budżetu na 2016 rok czyli w okolicach września/października. Będziemy się koncentrować na edukacji artystycznej we wszystkich dziedzinach sztuki, upowszechnianiu kultury w różnych formach, a docelowo również wychowaniu patriotycznym.

Do planowania zaprosimy zainteresowanych, jednak abyśmy mogli nasze plany zrealizować musimy mieć sprawnie funkcjonujący, dobrze zorganizowany zespół nad którym obecnie pracujemy.

Magdalena Grajnert

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.