Mieszkańcy ul. Żołnierzy Niezłomnych w Łowiczu wolą nazwę 17 Stycznia 1649

Czytaj dalej
Fot. Rafał Klepczarek
Rafał Klepczarek

Mieszkańcy ul. Żołnierzy Niezłomnych w Łowiczu wolą nazwę 17 Stycznia 1649

Rafał Klepczarek

Zmiana nazwy ulicy 17 Stycznia na ul. Żołnierzy Niezłomnych dokonana rozporządzeniem zastępczym przez wojewodę łódzkiego Zbigniewa Rau była tematem ostatniej sesji Rady Miejskiej w Łowiczu.

Do ratusza wpłynęło kolejne pismo mieszkańców ul. 17 Stycznia, którzy chcą utrzymania tej nazwy. Wnioskują oni, aby rada miasta podjęła uchwałę w sprawie nadania tej ulicy nazwy 17 Stycznia 1649. Jest to data koronacji Jana II Kazimierza Wazy na króla Polski. Monarcha aż czterokrotnie bywał w Łowiczu. W bazylice mniejszej znajduje się nawet obraz, który jest mu poświęcony i który był odsłaniany w jego obecności.

Po dyskusji radni doszli do wniosku, że najlepszym rozwiązaniem będzie zorganizowanie spotkania z mieszkańcami ul. 17 Stycznia, na którym zostaną oni powiadomieni, że zmiana nazwy ulicy przeprowadzona przez wojewodę łódzkiego jest dla nich bezkosztowa. Z kolei spełnienie ich postulatu może generować wydatki związane ze zmianą adresu.

Warto także podkreślić, że na zmianę nazwy ul. Żołnierzy Niezłomnych na ul. 17 Stycznia 1649 musi zgodzić się wojewoda łódzki oraz Instytut Pamięci Narodowej.

Przy okazji dyskusji na temat dekomunizacji na os. Górki burmistrz Krzysztof Kaliński zasygnalizował, że obecna ul. Eugeniusza Konopackiego (komunistycznego burmistrza Łowicza z lat 1945-48) mogłaby nosić nazwę ul. Żołnierzy Niezłomnych, gdyż wiedzie w kierunku dawnego więzienia NKWD-UB. Komunistyczne kazamaty w marcu 1945 roku opanowali członkowie Szarych Szeregów z Łowicza, aby uwolnić swego kolegę.

Rafał Klepczarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.