Mieszkańcy wybrali koncert polskiego zespołu Domowe Melodie
Samorząd rawski po raz pierwszy wdraża budżet obywatelski. Na projekty zgłoszone przez mieszkańców przeznaczono 100 tys. zł. W przyszłym roku ma być więcej. Zakończyło się głosowanie nad projektami zgłoszonymi do realizacji w tym roku.
Ostatniego dnia lipca zakończyło się głosowanie mieszkańców miasta na projekty inwestycyjne, które będą realizowane w ramach budżetu obywatelskiego. Komisja weryfikacyjna spośród 12 zgłoszonych projektów wyłoniła trzy i to właśnie na nie głosowali mieszkańcy. Tegoroczny budżet obywatelski liczy 100 tys. zł.
Głosy oddało 288 mieszkańców Rawy w wieku powyżej 16 lat. 21 głosów było nieważnych. Najwięcej zebrał projekt "Ambitna scena", który przewiduje organizację koncertu zespołu Domowe Melodie. To przedsięwzięcie poparło 1o6 głosujących. Autorem projektu jest Przemysław Rybicki.
- Pomysł na takie właśnie przedsięwzięcie wziął się z braku ofert kulturalnych, a zwłaszcza muzycznych w mieście - mówi Przemysław Rybicki. - Odbywają się wprawdzie różne koncerty, podczas których wykonuje się różne gatunki muzyczne, ale brakuje takiego fajnego, ambitnego grania polskich zespołów. Pierwsze miejsce tego projektu pokazuje, że jest społeczne zapotrzebowanie na taką imprezę.
Pomysłodawca koncertu liczy, że na jednym koncercie się nie skończy.
- Mam nadzieję, że miasto podchwyci tę ideę i coś z nią zrobi. Może pojawią kolejne koncerty w ramach projektu "Ambitna scena", a może projekt w przyszłości projekt przerodzi się w festiwal muzyczny - mówi.
Drugi pod względem zainteresowania, jakie okazali mieszkańcy, był projekt zakupu specjalistycznej maty treningowej dla Rawskiego Klubu Karate Kyokushin, zgłoszony przez Zbigniewa Pacho. Otrzymał on 83 głosy.
Za montażem nad zalewem Tatar siłowni plenerowej dla osób niepełnosprawnych głosowało 78 mieszkańców miasta.
- Według naszej oceny głosowanie było udane, sądząc po liczbie głosów - mówi burmistrz Dariusz Misztal. - Okres głosowania był dość krótki i biorąc pod uwagę, że wzięcie w nim udziału wymagało pewnego zaangażowania, bo trzeba było udać się do urzędu miasta i wrzucić kartę do urny, trzeba powiedzieć, że mieszkańcy byli jednak zainteresowani budżetem obywatelskim.
Wkrótce władze miasta spotkają się z autorami projektów i omówią zasady oraz terminy ich realizacji.
- W przypadku projektu, który wygrał głosowanie, sprawa jest dość prosta. Wykonawca jest wskazany, więc wystarczy uzgodnić z nim i Miejskim Domem Kultury termin koncertu - podkreśla burmistrz. - W przypadku dwóch pozostałych będziemy musieli ogłosić konkurs ofert. W każdym razie we wrześniu rozpoczniemy realizację wszystkich trzech projektów, których koszt powinien zmieścić się w kwocie 100 tys. złotych.
Burmistrz zapewnia, że wystąpi do rady miasta, aby do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego wydzieliła więcej pieniędzy. Mieszkańcy będą też mieli więcej czasu na przemyślenie inwestycji, bo procedura jego wdrażania rozpocznie się już 15 grudnia.