Mieszkaniec powiatu łowickiego znów stanął na podium konkursu na chłopa roku

Czytaj dalej
Fot. Rafał Klepczarek
Rafał Klepczarek

Mieszkaniec powiatu łowickiego znów stanął na podium konkursu na chłopa roku

Rafał Klepczarek

Pięciu pretendentów do tytułu Chłopa Roku 2018 stanęło w szranki pod Racławicami. Wśród nich znalazł się Stanisław Budzeń z powiatu łowickiego. Reprezentant województwa łódzkiego zdobył II miejsce.

Wybory Chłopa Roku po raz 24. zostały zorganizowane pod pomnikiem Bartosza Głowackiego w Janowiczkach pod Racławicami. Kandydatów zgłaszały wojewódzkie izby rolnicze.

Gospodarze rywalizowali w konkurencjach siłowych takich, jak sztafeta z przemieszczaniem balotów słomy lub siana. Musieli również wykazać się wiedzą rolniczą oraz umiejętnościami wokalnymi i tanecznymi, a także zaprezentować strój regionalny z okolic, z których pochodzą.

Po podliczeniu punktacji tytuł Chłopa Roku 2018 zdobył Przemysław Szota z województwa świętokrzyskiego. Mieszkaniec Boczek Chełmońskich w gminie Kocierzew Południowy był drugi.

- Jestem zadowolony, że podczas konkursowych zmagań w konkurencjach sprawnościowych czynnie wspierali mnie moi bliscy – mówi Budzeń, który osiem lat temu zdobył tytuł Chłopa Roku 2010. – Dziękuję także Starostwu Powiatowemu w Łowiczu za okazaną mi pomoc w dojeździe na miejsce rolniczego konkursu.

Jego celem upowszechnianie wiejskiej kultury, ukazanie życia wsi, jej tradycji i obrzędowości oraz promocja Racławic.

Stanisław Budzeń dwa lata temu był trzeci w racławickim turnieju. Jest on jednym z dwóch mieszkańców powiatu łowickiego, którzy mają na koncie tytuł Chłopa Roku. W 2001 roku zdobył go Tadeusz Gajda, ówczesny poseł RP z ramienia PSL, prowadzący gospodarstwo rolne w Skaratkach w gminie Domaniewice.

Rafał Klepczarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.