Roman Bednarek

Mimo koronawirusa, miniony 2020 rok był dobry dla szpitala

Mimo koronawirusa, miniony 2020 rok był dobry dla szpitala
Roman Bednarek

W Szpitalu św. Ducha w Rawie Mazowieckiej wiele się zmieniło na lepsze w 2020 roku. Tak przynajmniej wynika z informacji, jaką uzyskaliśmy od kierownictwa placówki. Na dobrych nowinach cieniem jednak kładzie się pandemia Covid-19.

W 2020 roku rawski szpital przyjął około 4 tysięcy pacjentów, a więc o 200 mniej niż w 2019 roku, ale kierownictwo placówki podkreśla, że jest to tendencja charakterystyczna dla minionego roku i odnotowywana we wszystkich szpitalach w kraju.

- To efekt pandemii, a raczej strachu przed koronawirusem, na co nałożyły się wiosenny i jesienny lockdown - tłumaczy Małgorzata Leszczyńska, dyrektor rawskiego szpitala. - To bardzo niepokojące zjawisko, bo przecież z powodu epidemii inne choroby nie zniknęły. Apelujemy więc do ludzi, aby nie lekceważyli objawów, badali się i leczyli u specjalistów. Powtarzam zawsze, że w naszych przychodniach staramy się ściśle przestrzegać procedur bezpieczeństwa, aby ludzie nie rezygnowali z pomocy medycznej.

Gdy jesienią uderzyła druga fala epidemii, w rawskim szpitalu otwarto, a później powiększono oddział chorych na Covid-19. W ostatnim kwartale ubiegłego roku w szpitalu przyjęto w sumie 90 pacjentów z powiatu rawskiego z powikłaniami spowodowanymi przez koronawirus. Zdecydowana większość z nich wróciła do zdrowia.

Rok 2020 to również okres wdrażania w szpitalu nowych metod leczniczych. Wykonano w nim na przykład pierwszą w województwie łódzkim operację innowacyjną metodą, która wykorzystuje laser holmowy wysokiej mocy. Na początku roku w lutym szpital rozszerzył swoją ofertę o chirurgię ręki, a trochę później uruchomił wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt oddział urologiczny, gdzie leczy się szereg schorzeń układu moczowo-płciowego.

Uruchomiono dwa duże programy zdrowotne i wprowadzono teleopiekę dla seniorów - 200 osób z Rawy i powiatu otrzymało specjalne opaski, które przez całą dobę monitorują stan ich zdrowia.

- Przez cały ten arcytrudny rok spotykaliśmy się z wsparciem firm i mieszkańców naszego powiatu - podkreśla Małgorzata Leszczyńska. - Trafiały do nas maseczki, rękawiczki, środki czystości, a także jedzenie dla personelu i pacjentów. Na specjalne konto, uruchomione wspólnie z fundacją Obudźmy Nadzieję, rawianie przekazali aż 80 tysięcy złotych. Właśnie podczas epidemii spotykaliśmy się z ogromną falą zrozumienia i pomocy.

Za pieniądze uzyskane ze zbiórki kupiono wiele urządzeń medycznych. Szpital uzyskał również wsparcie samorządów z powiatu, dzięki czemu mógł nabyć 30 nowych łóżek i nowoczesny stół operacyjny. Placówkę wsparła także Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, gdy szpital zwrócił się do niej o pomoc. W roku 2020 szpital odzyskał też wszystkie swoje budynki razem z laboratorium.

Roman Bednarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.