Mundurowi z PRL i dezubekizacja po skierniewicku
Podobno nikt z mundurowych nie musi odchodzić ze służby. Nie wiadomo, ilu byłych esbeków mieszka w Skierniewicach.
Ustawa dezubekizacyjna, która wejdzie w życie od początku 2017 roku, nie obejmie mundurowych pracujących obecnie w Skierniewicach. Tak wynika z przekazanych nam informacji.
Na wejście ustawy w życie z niepokojem czekają policjanci, i to nie tylko ci zajmujący stanowiska kierownicze. Oficjalnie nikt tego nie potwierdza, ale prawdopodobnie wszyscy funkcjonariusze, którzy zaczynali służbę przed 4 czerwca 1989 roku, po 1 stycznia muszą oddać się do dyspozycji komendanta wojewódzkiego. Po nowym roku funkcjonariusz, który choć jeden dzień służył w czasach PRL, straci stanowisko funkcyjne, a najpóźniej do końca 2017 odejdzie ze służby.
- Rzeczywiście takie słuchy chodzą - przyznaje posłanka Dorota Rutkowska (PO).
- Nikt nie musi odchodzić ze służby. Każdy z policjantów może dostać inne zadania od komendanta - uspokaja jednak Joanna Kącka, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi.
Z informacji uzyskanych w skierniewickiej komendzie wynika, że zatrudnionych jest tam 4 pracowników przyjętych do służby przed 4 czerwca 1989 roku, w tym 3 na stanowiskach kierowniczych. Tomasz Jarzyna, komendant KMP w Skierniewicach zapewnia, że według jego wiedzy żaden z tych funkcjonariuszy nie „podpada” pod ustawę dezubekizacyjną.
Podobnie ma być w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej.
- Mogę tylko podać, że pracują u nas 3 osoby zatrudnione przed 4 czerwca 1989 roku - mówi Mariusz Wielgosz, rzecznik skierniewickiej komendy.
Z kolei Straż Miejska w Skierniewicach nie zatrudnia już żadnych byłych funkcjonariuszy służb PRL. Jak informuje Artur Głuszcz, komendant SM, z ostatnim takim pracownikiem rozwiązano umowę kilka lat temu.
Zgodnie z przyjętą przed Bożym Narodzeniem przez Sejm ustawą, od 2017 r. zostaną obniżone emerytury i renty byłych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa Polski Ludowej, pracujących pomiędzy 22 lipca 1944 r. a 31 lipca 1990 r., kiedy rozwiązano Służbę Bezpieczeństwa i zorganizowano Urząd Ochrony Państwa.
Obniżenie świadczeń emerytalnych będzie dotyczyć wyłącznie tych osób, które pracowały na etatach SB, a nie wszystkich mundurowych z PRL.
Nie ma danych, ilu byłych esbeków jest obecnie mieszkańcami Skierniewic.