„Murzynek” nie potrafił strzelić w plecy... Promocja książki Andrzeja Kostusiaka [ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Burzyński
Sławomir Burzyński

„Murzynek” nie potrafił strzelić w plecy... Promocja książki Andrzeja Kostusiaka [ZDJĘCIA]

Sławomir Burzyński

Książka Andrzeja Kostusiaka „Jest taki sztandar...”

Podczas spotkania w Miejskiej Bibliotece Publicznej promującej książkę „Jest taki sztandar...” - która opisuje historię sztandaru skierniewickiego oddziału sabotażowo-dywersyjnego Armii Krajowej - jej autor, Andrzej Kostusiak, przytoczył historię jednej z akcji: zamachu na kierownika niemieckiego urzędu pracy w 1943 roku.

Na Kurta Rittera, wyjątkowo okrutnego i sadystycznego hitlerowca, zapadł wyrok śmierci. Ritter jechał ulicą Plantową, którą obstawiał 18-letni Stefan Drążkiewicz „Murzynek”. Po skutecznej akcji dowódca oddziału udzielił reprymendy „Murzynkowi”, który według rozkazu powinien przepuścić jadącego rowerem Rittera i strzelić mu w plecy, tymczasem Niemiec zginął od strzału w czoło. Jak się okazało, chłopak krzyknął do Niemca i strzelił, gdy ten się odwrócił. Potem wyjaśnił: „Dowódco, ja nie mogłem strzelić do człowieka z tyłu”. Słysząc to porucznik Gójski założył wojskową czapkę i w pozycji na baczność zasalutował „Murzynkowi”, składając mu w ten sposób hołd za wysokie morale.

Andrzej Kostusiak, znany skierniewicki kolekcjoner, jest pasjonatem lokalnej historii, a od 22 lat wyłącznym opiekunem i dysponentem historycznego sztandaru oddziału sabotażowo-dywersyjnego obwodu „Sroka” Armii Krajowej. Książkę „Jest taki sztandar...”, która jest dostępna bezpłatnie w siedzibie MBP, poświęcił Edwardowi Kostusiakowi, swojemu ojcu - jednemu z żołnierzy tego oddziału i współfundatorowi sztandaru.

Sztandar został zamówiony u sióstr zakonnych z Łowicza w 1944 roku, wykonany w 1945, a do 1981 roku pozostawał w ukryciu przed władzą ludową.

Sławomir Burzyński

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.