Na 1 milion złotych oceniono straty w skansenie wsi łowickiej poczynione przez trąbę powietrzną

Czytaj dalej
Fot. Rafał Klepczarek
Rafał Klepczarek

Na 1 milion złotych oceniono straty w skansenie wsi łowickiej poczynione przez trąbę powietrzną

Rafał Klepczarek

Straty poczynione przez trąbę powietrzną w skansenie wsi łowickiej w Maurzycach wstępnie oszacowano na 1 milion złotych. Władze powiatu łowickiego szukają pieniędzy na naprawy w kancelarii Premiera RP, ministerstwach oraz Urzędzie Marszałkowskim w Łodzi. Fundusze z ubezpieczenia nie pokryją usunięcia nawet połowy szkód poczynionych przez porywisty wiatr.

Wichura, która przeszła w nocy z 28 na 29 sierpnia tego roku przez powiat łowicki, przewróciła jedną z zabytkowych stodół, dwie inne grożą zawalaniem, a czwarta ma przesunięty dach. Wszystkie cztery będzie trzeba rozebrać przed naprawą.

- Porywisty wiatr uszkodził także w mniej poważny sposób kilka zabytkowych chat oraz wyrwał wiele drzew - informuje Wiktor Bieniek, kierownik administracyjny Muzeum w Łowiczu, pod które podlega skansen w Maurzycach.

Grzegorz Dębski, nowy dyrektor łowickiej placówki muzealnej, który objął stanowisko w tym tygodniu, ma nadzieję, że skansen uda się otworzyć dla zwiedzających w najbliższą sobotę.

Ratownicy Państwowej Straży Pożarnej w Łowiczu otrzymali łącznie siedem zgłoszeń związanych z przejściem sierpniowej wichury. Ze skansenem w Maurzycach związane było tylko jedno, które dotyczyło powalonych sosen na drodze dojazdowej do obiektu, będącego częścią Muzeum w Łowiczu.

Z innych skutków wakacyjnej nawałnicy strażacy za najpoważniejsze uznawali poważne uszkodzenie obory w Maurzycach. Około godz. 21 wiatr zerwał tam dach z budynku, w którym znajdowało się 25 sztuk bydła. Zwierzęta zostały ewakuowano przez mieszkańców oraz sąsiadów. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Budynek inwentarski został jednak tak mocno uszkodzony, że grozi zawaleniem i został wyłączony z użytkowania. Straty oszacowano na 100 tys. zł.

Do mniej poważnych zdarzeń doszło w Bobrowej i Trzciance (obie miejscowości w gm. Łyszkowice) oraz w Niedźwiadzie, gdzie straż usuwała wiatrołomy. W Świeryżu Pierwszym pod Łowiczem powalone drzewo zerwało linię energetyczną, a w Mysłakowie (gm. Nieborów) brzoza spadła na linię wysokiego napięcia. Natomiast w Bobrowej (gm. Łyszkowice) drzewo przewróciło się na garaż.

Nowy dyrektor muzeum

Grzegorz Dębski z dniem 2 września tego roku został powołany przez władze powiatu na dyrektora Muzeum w Łowiczu. Do czasu objęcia dyrektorskich obowiązków w Łowiczu mieszkaniec Kutna piastował stanowisko naczelnika Wydziału Zabytków Ruchomych i Rejestru Zabytków w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Łodzi.

W swojej karierze zawodowej prowadził już podobne placówki w Kutnie i Krośniewicach. Łowicką ma kierować przez najbliższe 5 lat.

Rafał Klepczarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.