Na Bilansie Artystycznym zaprezentują pozytywy zdjęć rentgenowskich

Czytaj dalej
Fot. Katarzyna Michałowska
Katarzyna Michałowska

Na Bilansie Artystycznym zaprezentują pozytywy zdjęć rentgenowskich

Katarzyna Michałowska

Wielkimi krokami zbliża się wystawa podsumowująca warsztaty artystyczne w Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach. W tegorocznym „Bilansie artystycznym” wezmą udział m.in. młodzi pasjonaci fotografii, którzy uczą się pod czujnym okiem Darka Piwowarskiego. Wernisaż odbędzie się 19 czerwca.

Młodzi pasjonaci robienia zdjęć nie zajmują się fotografią cyfrową. Ich konikiem jest praca w ciemni i tam właśnie się z nimi spotkałam. Ubrani w białe fartuchy nastolatkowie od razu wiedzieli, co mają robić. Przygotowanie odczynników nie stwarzało już dla nich żadnego problemu.

W warsztatach uczestniczą: Anna Dzięgielewska, Weronika Ozimek, Kinga Borowska i Adam Gajda. Uczęszczają na zajęcia cały rok.

Zajęcia prowadzone są bardzo indywidualnie. Każdy pracuje na swoim stanowisku. - Niestety pracujemy w za małym pomieszczeniu i przydałoby się także więcej sprzętu - mówi Darek Piwowarski, instruktor zajęć.

Uczestnicy zajęć nie kryją swojego zainteresowania fotografią analogową.

- Kiedyś robiłam zdjęcia tylko cyfrowo. Teraz wolę aparaty analogowe. Lubię ten moment oczekiwania - mówi Anna Dzięgielewska. - Właściwie nie wiadomo, jak dane zdjęcie nam wyjdzie. Są to pierwsze zajęcia fotograficzne, na które poszłam. Bardzo polecam naukę u naszego instruktora.

Fotografia tradycyjna powoli odchodzi do lamusa. Zajęcia nie są tanie. Odczynniki i sprzęt dużo kosztuje. To właśnie tacy ludzie, jak pan Darek walczą o to, by młodzi poznali zasady wywoływania zdjęć.

- Kiedyś pracowało się w ciemni i wywoływało zdjęcia. Młodzi ludzie są zaciekawieni, jak to było - dodaje pan Darek. - Kiedyś na zajęcia przyszedł mały chłopiec, który po pokazaniu, jak obraz powoli się pojawia, miał pełną niedowierzania minę. Dla młodych osób jest to właściwie magia. Jeśli nie będziemy takich rzeczy pokazywać to sprzęt stanie na półce w muzeum. Umiejętność wywoływania zdjęć może się nam jeszcze w przyszłości przydać.

Na wystawie zaprezentują... zdjęcia rentgenowskie

Młodzi fotografowie w tym roku zaprezentują dość ciekawy temat. Będą to pozytywy zdjęć rentgenowskich.

- Z negatywu robi się pozytyw. Tak samo robi się z kliszą. Na rentgenowskim negatywie widzimy jasny kolor na ciemnym tle. W momencie obróbki zyskujemy odwrotność - mówi pan Darek - Jest to rentgen w kompletnie innej odsłonie.

- Na pewne zajęcia pan Darek przyniósł zdjęcie rentgenowskie i wkrótce padł pomysł o ich wywołaniu - dodaje Weronika Ozimek. - Ostatnio swoje zdjęcia przyniosła seniorka. Znalazła zdjęcia rentgenowskie jeszcze z okresu dziecięcego.

Takiej wystawy jeszcze w Skierniewicach nie było. Pomysł wywołania zdjęć rentgenowskich zapalił młodzież do pracy.

- Mamy wiele ciekawych fotografii. Zdjęcia rentgenowskie przynosiliśmy z domu, od rodziny i znajomych. Co ciekawe, wiele osób jak dowiedziało się o wystawie, zaczęło takich zdjęć szukać i później przynosić - mówi Weronika. - W naszych zbiorach najciekawsze jest zdjęcie czaszki.

- Wywołaliśmy też zdjęcia rąk, czasami z długimi paznokciami nazywanymi przez nas szponami, płuc, kolan, szyi, barków i wiele innych - dodaje Anna Dzięgielewska.

Wywoływanie tego typu zdjęć w ciemni nie jest proste.

- Nie jest łatwo wykopiować takie zdjęcie. Próbujemy w różnych naświetleniach. Musimy uważać i przystosowywać warunki do każdego zdjęcia - mówi pan Darek. - Zapraszamy na naszą wystawę.

Wernisaż wystawy „Bilans artystyczny” odbędzie się 19 czerwca o godzinie 16 w Centrum Kultury i Sztuki. Oprócz efektów pracy uczestników warsztatów fotograficznych będziemy mogli zobaczyć także prace osób uczęszczających do innych pracowni artystycznych CKiS. Wstęp na wernisaż jest wolny.

Katarzyna Michałowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.