Marek Klugiewicz

Na co zwrócić uwagę przy zakupie działki budowlanej

Na co zwrócić uwagę przy zakupie działki budowlanej
Marek Klugiewicz

W celu uniknięcia niezadowolenia z zakupu działki tzw. „budowlanej” radzę Państwu, na co zwrócić uwagę przed jej zakupem.

Zakup działki budowlanej na której spełnimy nasze marzenie, czyli pobudujemy własny dom, to z pewnością dla większości z nas największa życiowa decyzja. Mamy w czym wybierać, lista ofert na rynku nieruchomości jest bardzo duża. Przed zakupem działki zwracamy najczęściej uwagę na jej lokalizację, ułożenie względem kierunków świata oraz na jej kształt i gabaryty. Częstym kryterium jakie wykorzystujemy przy zakupie działki jest tzw. okazja. Kupujemy wtedy szybko, bo cena atrakcyjna, nie zastanawiając się nad konsekwencjami swojego wyboru; to tak jakbyśmy kupili kota w worku. Nie wiemy czy jest on szary, czy czarny, a jak nie miałczy, może to być również skunks. W celu uniknięcia niezadowolenia z zakupu działki tzw. „budowlanej” radzę Państwu, na co zwrócić uwagę przed jej zakupem:

Po pierwsze:
Sprawdźmy stan prawny nieruchomości. Poprośmy właściciela o podanie numeru księgi wieczystej prowadzonej dla działki. Wpisy w księgach wieczystych są jawne, nie musimy nawet iść do sądu, możemy to sprawdzić w internecie. Dowiemy się z nich min. kto faktycznie jest właścicielem nieruchomości oraz co ważniejsze, czy działka nie jest czasem obciążona służebnościami gruntowymi lub osobistymi jak również , czy nie figuruje na niej hipoteka, czyli zabezpieczenie wierzyciela na zaciągnięty przez właściciela dług.

Po drugie:
Sprawdźmy na mapie lub księdze wieczystej, czy działka posiada dostęp do drogi publicznej. Może on być bezpośredni, odbywać się poprzez drogę wewnętrzną lub służebność przejazdu.

Po trzecie:
Sprawdźmy na mapie czy przez działkę nie przebiega jakaś podziemna rura kolektora gazowego, kanalizacji, wody ,wysokiego napięcia lub inna, która w znaczny sposób utrudni lub czasem uniemożliwi budowę wymarzonego domu. Zaobserwujmy również, czy działka jest uzbrojona w podstawowe media infrastruktury technicznej, a jeżeli nie to jak daleko do nich jest.

Po czwarte:
Musimy sprawdzić pod co przeznaczona jest „nasza” działka w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Z planu dowiemy się w sposób jednoznaczny, czy działka jest przeznaczona pod zabudowę i jakie budynki będzie można na niej zrealizować. Z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dowiemy się także, czy przy działce, którą sobie upatrzyliśmy projektowana jest może jakaś obwodnica, tereny przemysłowe, czy inwestycyjne. To ważne informacje, kiedy cenimy sobie spokój. Może się zdarzyć, że dla działki którą jesteśmy zainteresowani gmina nie posiada obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego, wtedy należy wystąpić do urzędu o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Taka decyzja zawiera wszystkie informacje nt. zadeklarowanej inwestycji budowlanej oraz możliwości i sposobu jej realizacji, w odróżnieniu do planu posiada charakter indywidualny. O wydanie wypisu i wyrysu z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, lub decyzji o warunkach zabudowy może się ubiegać osoba, która dopiero planuje zakup działki, nie musi to być jej właściciel.

Po piąte:
Działka będąca przedmiotem sprzedaży powinna być jednoznacznie określona na gruncie znakami granicznymi. Często zdarza się, że sprzedający tego nie uczynił, a nabywca chcąc ogrodzić swoją własność napotyka na spory sąsiedzkie dotyczące przebiegu granic i jest zmuszony ponieść dodatkowe koszty związane z ich wyznaczeniem.

Jeżeli znaleźliśmy już odpowiednią dla siebie działkę budowlaną, sprawdziliśmy wszystkie wymienione w tym artykule ważne informacje i spełnia ona nasze oczekiwania pozostają nam tylko negocjacje cenowe. Jedyne, czego nie możemy przewidzieć po zakupie działki budowlanej, to jakich będziemy mieli sąsiadów za miedzą. Przeważnie jednak idzie się z nimi dogadać i zaakceptować takich jakimi są.

Podsumowując. Malownicze położenie wystawianych na sprzedaż działek nie zawsze gwarantuje możliwość ich zabudowy. Blokują to obowiązujące przepisy prawa ogólnego oraz zapisy miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. W naszej lokalnej rzeczywistości problemy z zabudową mogą mieć potencjalni inwestorzy, którzy mierzą się z zamiarem nabycia działek położonych w otulinie Bolimowskiego Parku Krajobrazowego , w pobliżu rzek – często są to grunty zalewowe, nieruchomości położone w bliskim otoczeniu lasów lub terenów kolejowych z uwagi na duże strefy ochronne tych terenów, jak również ci, którzy chcą nabyć grunty przy drogach krajowych - z powodu braku przyległych dróg rokadowych, problemy z uzyskaniem zjazdów na posesję.

Marek Klugiewicz - Geodeta Uprawniony
www.geodezjaskierniewice.pl

Marek Klugiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.