Na garnuszku u rodziców

Czytaj dalej
Alicja Zboińska

Na garnuszku u rodziców

Alicja Zboińska

Nie stać ich na własne mieszkanie, na zapłacenie rachunków i jednocześnie kupno jedzenia. Dorośli Polacy wciąż pozostają na utrzymaniu rodziców, którzy zapewniają im dach nad głową albo finansowe wsparcie.

Z badania firmy Millward Brown, którego przeprowadzenie zlecił Krajowy Rejestr Długów wynika, że u 44 proc. osób po 50. roku życia ciągle mieszka dziecko albo wnuk - koszty mieszkania za dorosłe dzieci ponosi 34 proc. osób, które skończyły 50 lat. W przypadku wnuków ten odsetek wynosi 8 proc.

A nawet, jeśli tak się nie dzieje, to 57 proc. tych osób często wspiera dorosłe dzieci finansowo. Średnia kwota takiego wsparcia to 207 zł miesięcznie, ale są też tacy, którzy przekazują więcej. W badaniu 17 proc. osób przyznało, że przekazuje do 400 zł miesięcznie, a 13 proc., że więcej.

- Młodego pokolenia po prostu nie stać na to, by być samodzielnym - komentuje Adam Łącki, prezes Krajowego Rejestru Długów BIG SA. - Kupno własnego mieszkania uniemożliwia brak zdolności kredytowej, a niskie zarobki nie wystarczają, na wynajęcie lokalu. Mieszkanie z rodzicami jest dla wielu osób ogromnym wsparciem. Wiadomo, że mama i tata nie zamkną lodówki i nie odłączą prądu.

Okazuje się, że z pomocy rodziców najczęściej korzystają osoby w przedziale wiekowym 20 - 30 lat, ale są i 40-latkowie.
Dorosłe dzieci proszą także swoich rodziców o branie kredytów lub pożyczek.

- Renciści i emeryci mają stałe dochody, więc dla banku są wiarygodni, w przeciwieństwie do wnuczka bez zdolności kredytowej - mówi Radosław Koński, dyr. departamentu windykacji firmy Kaczmarski Inkasso. - Seniorzy dają wiarę, że dług będzie spłacany, a potem są bardzo zdziwieni, kiedy zgłasza się do nich windykator.

Alicja Zboińska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.